Category: Alte sporturi

Meciuri de baraj Liga 3 – 2017

Cum majoritatea sezoanelor din Liga 4 sunt gata sau aproape gata, cei de la FRF au extras pe data de 31 Mai 2017 felul in care se vor juca play-off-urile de promovare in Liga 3. Vor fi in total 21 de meciuri, iar castigatoarele acestor meciuri de baraj vor juca in Liga 3 in anul care urmeaza, in locul echipelor SC Bacau, Sportul Chiscani, FC Pascani (Seria 1), Petrolistul Boldesti, Arsenal Malu (Seria 2), CS Sirineasa, Urban Titu, FC Podari (Seria 3), UTA Batrana Doamna II, Mama Mia Becicherecu Mic (Seria 4) si CS Osorhei, Recolta Dorolt si FC Bistrita (Seria 5).

Cum la anul vor fi tot 5 serii, dar vor promova 21 de echipe (si dupa cum veti vedea mai sus, au retrogradat efectiv doar 13 echipe, iar sezonul viitor fiecare serie trebuie sa aiba 16 echipe, inca 7 vor intra automat sa complete, mai trebuie sa retrogradeze cea mai slab clasata echipa din cele 5 serii, iar dintre toate, Millenium Giarmata pare a fi in cea mai slaba pozitie dintre toate, chiar si intr-o serie de 14.

Revenind la meciurile de baraj, FRF a stabilit urmatorul program:

1. Teleorman – Mehedinţi
2. Tulcea – Constanţa
3. Prahova – Dâmboviţa
4. Cluj – Maramureş
5. Bihor – Arad
6. Argeş – Sibiu
7. Bucureşti – Ilfov
8. Braşov – Mureş
9. Ialomiţa – Buzău
10. Călăraşi – Giurgiu
11. Harghita – Covasna
12. Dolj – Gorj
13. Olt – Vâlcea
14. Sălaj – Satu Mare
15. Bistriţa-Năsăud – Suceava
16. Bacău – Botoşani
17. Brăila – Vaslui
18. Galaţi – Iaşi
19. Neamţ – Vrancea
20. Caraş-Severin – Alba
21. Timiş – Hunedoara

Care, acum la final de sezon, arata ca vom avea urmatoarele meciuri pe 17 iunie 2017, incepand cu ora 18:00 (meciul tur), respectiv pe 24 iunie 2017 incepand cu ora 17:30 (returul).

  1. Vointa Saelele – CS Strehaia
  2. Delta Aegyssus – Farul Constanta
  3. Petrolul 52 Ploiesti – Dentas Tartasesti / Recolta Gura Sutii
  4. ACSF ALB Negru Al Studentilor Clujeni – Avantul Barsana / Lapusul Targu Lapus
  5. Diosig Bihardioszeg – Soimii Lipova
  6. Unirea Bascov – Paltinis Rasinari / FC Avrig
  7. Progresul Spartac 1944 – CSO Bragadiru / Vointa Crevedia II
  8. ASF Zarnesti / Viitorul Ghimbav – Muresul Rusii Munti
  9. CS Amara – Metalul Buzau
  10. Agricola Borcea – AS Mihai Bravu / Petrolul Roata
  11. Pro Muresul Toplita – KSE Targu Secuiesc
  12. Viitorul Carcea / Tractorul Cetate – International Balesti
  13. AS Milcov – Viitorul Daesti
  14. CS Dumbrava Galgau-Almasului – Unirea Tasnad
  15. ACS Dumitra – Bucovina Radauti
  16. Viitorul Curita – TransDor Tudora / Sanatatea Darabani
  17. CS Faurei – Vitis Suletea / FC Garceni
  18. SC Otelul Galati – Unirea Mircesti
  19. Teiul Poiana Teiului – CSM Focsani 2007
  20. Viitorul Caransebes – Surianu Sebes
  21. ACS Ghiroda – Inter Petrila

Cam astea sunt meciurile. Ceva prognosticuri ?

O parere despre Campionatele Europene de Gimnastica de la Cluj

Dupa foarte multi ani, Romania a organizat o competitie oficiala la gimnastica. Sala Polivalenta din Cluj a fost neincapatoare pentru cati oameni au venit sa sustina gimnastii romani (in special), dar si pe cei din toata Europa care au performat timp de trei zile in cadrul Campionatului European de Gimnastica. Gimnastii din Romania au obtinut inca doua medalii de aur, plus un argint si un bronz. Singura problema a fost ca gimnastii care au obtinut performante sunt de mult trecuti de prima tinerete. Cu o singura exceptie.

Ma voi scuza din start, pentru ca am un interes personal legat de ceea ce fac gimnastii romani si nu o sa mentionez ce au facut si restul. Va puteti inchipui ca Rusii au luat o gramada de medalii, la fel si Ucrainenii si Britanicii.

Dar pentru Romania, cele 4 medalii obtinute reprezinta o performanta, mai ales dupa ce la Jocurile Olimpice de la Rio gimnastica romaneasca nu a adus nici o medalie. Am avut doi gimnasti care au revenit in activitate. Evident, e vorba despre Marian Dragulescu (ajuns deja la 37 de ani) si Catalina Ponor (care mai are un pic si face 30 de ani). Ei bine, Dragulescu a adus o medalie de aur si o medalie de argint, in timp ce Catalina Ponor a obtinut aurul la barna.

Larisa Iordache a reusit sa obtina bronzul la aceeasi proba ca si Catalina Ponor, singura proba in care am avut doi sportivi pe podium. Ea e si cea mai tanara, avand 22 de ani.

Iar despre organizare, nu am foarte multe de zis. In mare parte, cei de la Cluj au avut o organizarea foarte ok, nu chiar de nota 10, dar pe acolo. Singura problema a fost cu ceasurile oficiale si afisarea notelor. Asa-i, daca nu folosesc ca la atletism ceasuri Seiko de mare precizie. Bine, si unele ceasuri automatice care ar fi trebuit sa inregistreze timpii din sala au dat chix la un moment dat, dar s-a rezolvat rapid cu toata treaba asta.

Chiar si cu aceste mici evenimente mai putin placute, lucrurile s-au desfasurat foarte bine, punand Clujul pe harta pentru organizarea de viitoare competitii in sala Polivalenta. Si sunt cateva care pot fi organizate in viitor, precum handbal, baschet sau volei, care imi vin primele in minte in acest moment.

Urmatoarea competitie care va fi organizata de Romania va fi in 2020, cand unele meciuri din cadrul Campionatului European de Fotbal se vor disputa la Bucuresti, implicit se vor moderniza cateva stadioane din capitala pentru acest eveniment. Oricum, stadionul principal, Arena Nationala, se mentine in stare destul de buna, la cativa ani dupa ce a fost terminat, asa ca macar acolo nu vor fi probleme.

Pe scurt, 4 medalii pentru Romania la campionatele europene de gimnastica din 2017 si o organizare destul de buna. In mare, un eveniment reusit, mai ales ca a adus o multime de oameni in sala Polivalenta din Cluj.

Ceasuri barbatesti rezistente la apa

Desi accesoriile pentru barbati nu sunt la fel de numeroase sau la fel de diverse ca si cele pentru femei, asta nu inseamna ca ele nu au importanta lor. Ceasurile reprezinta un accesoriu important pentru fiecare persoana, iar pentru barbati unul dintre putinele. Asadar atunci cand doriti sa cumparati ceasuri barbatesti trebuie sa tineti cont de cateva aspecte pentru ca persoana care il va purta sa se poata bucura de el. Alegerea unui ceas de mana este simpla atunci cand il va purta cel care il cumpara, insa atunci cand il facem cadou trebuie sa tinem cont de mai multe aspecte.

Alegerea unui ceas de mana trebuie sa se faca tinand cont de cateva aspecte simple, dar foarte importante

In primul rand, trebuie sa ne decidem daca vrem sa achiztionam un ceas mecanic sau unul automatic. Cel automatic va avea la un moment dat nevoie de o noua baterie. Pentru a evita neplacerile, este de preferat sa nu achizitionati dvs. bateria, ci sa mergeti la un magazin care se ocupa exclusiv de intretinerea si repararea ceasurilor. Un ceas mecanic nu va avea nevoie de baterii, bineinteles, insa trebuie sa va asigurati in fiecare zi ca acesta functioneaza. Indiferent de ce ceas decideti sa achizitionati nu uitati ca trebuie sa primiti si o garantie. Tocmai de aceea este foarte important sa alegeti cu grija magazinul din care cumparati un ceas.

In ceea ce priveste aspectul, ceasul trebuie sa se potriveasca cu personalitatea celui care il poarta. Exista ceasuri pentru persoanele mai sportive, dar si pentru cele care se imbraca elegant. Cureaua este un element important pentru fiecare ceas. Gasiti ceasuri cu curele din piele si cu curele metalice. Atunci cand cumparati un ceas pentru cineva, este indicat sa ii cereti parerea intr-un mod discret.

Indiferent de ceea ce doriti sa achizitionati, alegeti un ceas confectionat de un producator ce are o reputatie buna. Cu siguranta ca pretul va fi mai mare, insa din fericire exista destule perioade de reduceri care va vor permite sava bucurati de un ceas extraordinar. Daca veti respecta aceste reguli de baza cu siguranta veti gasi numaidecat ceasul potrivit.

Update

Ar mai fi cateva lucruri de mentionat despre ceasurile rezistele la apa. In primul rand, daca vreti sa alegeti un ceas foarte scump care sa fie si rezistent la apa din piscina…. nu. Nu faceti asta daca vreti sa aveti un ceas care sa arate bine. Am testat personal un astfel de ceas cateva luni, iar dupa o perioada era foarte murdar in spate iar pe fata au inceput sa apara depuneri. Am stat o ora sa il curat cu trebuie, fara sa zgarii ceasul in sine. Asa ca pentru inot, alegeti de preferat un ceas de plastic, mai ieftin, de care sa nu va pese asa de mult daca intrati cu el in apa marii, de exemplu.

Daca vreti un ceas rezistent la apa, dar cumva sa fie mai mult de design, puteti alege un Casio sau un Seiko intr-un range bun la capitolul bani. Bun in sensul de 300-500 de lei, pentru ca totusi vrei sa arate si bine ceasul, nu doar sa fie practic.

Si mai ales, cautati sa nu luati ceasuri aurii. Nu de alta, dar hotii de prin statiuni vor incerca sa le fure. Am vazut asta intr-o statiune din Bulgaria, iar un hot a fost prins de oamenii din piata si altoit bine pentru ca a furat ceasul unui neamt. Deci mna…

Cam atat cu sfaturile. Alegeti ce va place pana la urma, dar tineti cont si de ce v-am spus mai sus legat de ceasuri.

{Info} Schimbul de ulei de motor, o necesitate

Ulei de motor trebuie schimbat odata la 10.000 de km, asta e unul din lucrurile pe care le stim atunci cand avem prima oara o masina. Pentru ca nu ne dorim sa stricam motorul.

Schimbatul uleiului in mod regulat este important pentru mentinerea performantelor masinii si prelungirea perioadei de viata a motorului, tinand cont ca uleiul lubrifiaza toate partile care se misca din motor, iar neschimbarea uleiului in anumite intervale poate avea consecinte serioase asupra motorului.

Costul unui schimb de ulei nu este foarte mare, undeva intre 150 (modelele mai ieftine) si 400 de lei (limuzinele si modelele cu motoare mari). La motoarele pe benzina este recomandat sa il schimbam odata la 10 000 de km, in timp ce la motoarele diesel odata la 15 000 de km.

E important sa poti sa iti faci schimbul de ulei si sa alegi un ulei de calitate in functie de masina pe care o ai. De exemplu motoarele de la Renault functioneaza cel mai bine cu ulei Elf, creat special pentru aceste masini, dar asta nu inseamna ca daca pui ulei castrol magnatec masina ta nu va functiona bine. Castrol produce ulei de foarta buna calitate pentru masini, fiind printre cele mai apreciate tipuri de ulei.

E bine ca odata cu schimbul de ulei sa schimbati si filtrul de ulei si cel de aer. Nu este necesara schimbarea altor filtre decat la intervale mai mari sau doar in anumite perioade, cum e cel de polen, care este bine sa il schimbati in luna aprilie sau in mai.

Asadar daca vedeti ca masina dumneavoastra a trecut de 10 sau 15 000 de km, programati-va sa mergeti in service pentru un schimb de ulei. Masina dumneavoastra va functiona mult mai eficient daca veti face asta eficient.

{2014-2015} Liga 4 Arges – Rezultate Etapa 10

Liga 4 Arges – Rezultatele inregistrate in cea de-a zecea etapa a sezonului 2014-2015

FC Curtea de Arges – Unirea Bascov 0-4

AS Micesti – Viitorul Ciresu 3-0

AS Mirosi – FC Arges Pitesti 1953 1-6

Gloria Berevoiesti – CS Mioveni II 1-1

Viitorul Stefanesti – Victoria Buzoiesti 3-2

Atletic Bradu II – CS Rucar 5-0

DLR Pitesti – Olimpia Suseni 3-0

{2014-2015} Liga 2 – Rezultate Etapa 8

Liga 2 Romania – Rezultatele inregistrate in cea de-a opta etapa a sezonului 2014-2015

Seria 1

SC Bacau – Rapid CFR Suceava 1-1

Academica Arges Pitesti – Unirea Slobozia 3-1

FC Voluntari – CS Balotesti 3-0

Gloria Buzau – Sageata Navodari 0-0

Farul Constanta – CF Braila 0-0

FCM Dorohoi – ACS Berceni 2-0

Seria 2

Olimpia Satu Mare – FC Bihor Oradea 2-1

FC Olt Slatina – Metalul Resita 4-0

Unirea Tarlungeni – CSM Ramnicu Valcea 0-0

FC Caransebes – CS Mioveni 0-1

Fortuna Poiana Campina – ACS Poli Timisoara 0-3

F1 2014 – Sochi Grand Prix

Pentru prima oara in 100 de ani, Rusia a gazduit o etapa din circuitul de Formula 1. GP de la Sochi (orasul organizator al Olimpiadei de Iarna 2014) l-a avut invingator pe Lewis Hamilton de la Mercedes, care a ocupat podiumul alaturi de colegul sau de la Mercedes, Nico Rosberg si de Valtteri Bottas, finlandezul surpriza din acest sezon.

In uirma lor s-au clasat Jenson Button, Kevin Magnussen si Fernando Alonso, in timp ce campionul de anul trecut, Sebastian Vettel, a terminat abia pe locul 8. Daniel Ricciardo a terminat pe 7 si si-a terminat si ultimele sansele de castigare a titlului de cel mai bun pilot din F1. Batalia va fi intre cei doi colegi de la Mercedes, Nico Rosberg si Lewis Hamilton, cu britanicul in avantaj de 17 puncte.

Daniel Ricciardo e pe locul 3, la 75 de puncte distanta de Nico Rosberg (199 de puncte), in timp ce pe locul 4 se afla Valtteri Bottas cu 145 de puncte si abia apoi campionul din sezonul trecut, Sebastian Vettel cu doar 143 de puncte. Fernando Alonso si Jenson Button, doi fosti castigatori de F1, se afla abia pe locurile 7 si 8. Nico Hulkenberg se afla pe un onorabil lor 8, in timp ce Felipe Massa, un veteran al acestor intreceri, este pe locul 9 in clasament.

Oricum, clasamentul echipelor e dominat de Mercedes, care si-a adjudecat de ceva vreme titlu la aceasta categorie, urmat de Red Bull Renault si Williams-Mercedes si cu Ferrari doar pe locul 4 in acest sezon.

Oricum, clasamentul final al cursei de F1 de la Sochi este urmatorul:

Pos.No.CountryDriverConstructorLapsTime/RetiredGridPoints
144United KingdomLewis HamiltonMercedes531:31:50.744125
26GermanyNico RosbergMercedes5313657218
377FinlandValtteri BottasWilliams-Mercedes5317425315
422United KingdomJenson ButtonMcLaren-Mercedes5330234412
520DenmarkKevin MagnussenMcLaren-Mercedes53536161110
614SpainFernando AlonsoFerrari53+1:00.01678
73AustraliaDaniel RicciardoRed Bull-Renault53+1:01.81266
81GermanySebastian VettelRed Bull-Renault53+1:06.185104
97FinlandKimi RäikkönenFerrari53+1:18.87782
1011MexicoSergio PérezForce India-Mercedes53+1:20.067121
1119BrazilFelipe MassaWilliams-Mercedes53+1:20.877185
1227GermanyNico HülkenbergForce India-Mercedes53+1:21.309174
1325FranceJean-Éric VergneToro Rosso-Renault53+1:37.29593
1426RussiaDaniil KvyatToro Rosso-Renault52+1 Lap52
1521MexicoEsteban GutiérrezSauber-Ferrari52+1 Lap131
1699GermanyAdrian SutilSauber-Ferrari52+1 Lap14
178FranceRomain GrosjeanLotus-Renault52+1 Lap15
1813VenezuelaPastor MaldonadoLotus-Renault52+1 Lap21
199SwedenMarcus EricssonCaterham-Renault51+2 Laps16
Ret10JapanKamui KobayashiCaterham-Renault21Brakes19
Ret4United KingdomMax ChiltonMarussia-Ferrari9Suspension20

Kevin Magnussen a terminat pe un surprinzator loc 5, iar la general a urcat pe locul 10, in fata unui pilot experimentat ca finlandezul Kimi Rainkkonen de la Ferrari. Max Chilton este un ghinionist in acest sezon, vehiculul pe care il conduce avand o multime de probleme si nu de putine ori trebuind sa abandoneze cursa, nereusind sa obtina nici macar un punct, desi primii 15 clasati obtin puncte.

Mai sunt trei etape, cele din SUA, Brazilia si Abu Dhabi (Emiratele Arabe Unite). Ramane de vazut cine va castiga dintre Nico Rosberg si Lewis Hamilton, pentru ca acum se vor lupta doar intre ei.

Rubrica oferita de Moto24, magazin de unde puteti achizitiona ulei motul moto sau ulei motul 300v.

MotoGP – Motegi Grand Prix

Cursa de la Motegi a stabilit noul campion din Moto GP, iar numele lui, dupa cum era astept, este Marc Marquez, care desi a terminat pe locul 2, a strans suficiente puncte peste Valentino Rossi, Jorge Lorenzo si Dani Pedrosa pentru a castiga titlul de cel mai bun pilot din Moto GP pentru anul 2014.

In cursa de la Motegi am avut un finish strans intre fix acesti patru oameni, favoritii, pe un traseu cu multe curbe si cu o linie dreapta de viteza in zona liniei de finish. O cursa in care veteranii au excelat si in care locul 3 din cursa trecuta (Cal Crutchlow) a trebuit sa abandoneze chiar din primul tur dupa un accident. Nuici locul 2 in cursa trecuta (Aleix Espargaro) nu a avut o evolutie mai buna, obtinand doar locul 11.

Am avut si un debutant dupa aceasta etapa, pe japonezul Katsuyuki Nakasuga de la Yamaha, care plecand de pe locul 17 a reusit sa termine la final pe locul 12, obtinand primele 4 puncte din acest sezon.

Clasamentul acestei curse a fost urmatorul:

PosNoRiderManufacturerLapsTime/RetiredGridPoints
199Jorge LorenzoYamaha2442:21.259525
293Marc MárquezHonda241638420
346Valentino RossiYamaha242602216
426Dani PedrosaHonda243157313
54Andrea DoviziosoDucati2414353111
629Andrea IannoneDucati2416653610
76Stefan BradlHonda241953199
844Pol EspargaróYamaha241981578
938Bradley SmithYamaha2423575107
1019Álvaro BautistaHonda2435687126
1141Aleix EspargaróForward Yamaha2440668115
1221Katsuyuki NakasugaYamaha2451027174
137Hiroshi AoyamaHonda2451093183
1469Nicky HaydenHonda2455792142
158Héctor BarberáDucati2459089161
1645Scott ReddingHonda245950815
1715Alex de AngelisForward Yamaha24+1:16.54720
1870Michael LavertyPBM24+1:28.02122
1963Mike Di MeglioAvintia24+1:29.47023
2023Broc ParkesPBM24+1:33.25324
Ret68Yonny HernándezDucati23Accident13
Ret17Karel AbrahamHonda14Accident19
Ret9Danilo PetrucciART4Retirement21
Ret35Cal CrutchlowDucati1Accident8

Cu Marc Marquez campion, lucrurile par deja incheiate in Moto GP, ar mai spune unii. Insa va fi o batalie stransa la final pentru locurile 2-3-4, unde se bat momentan Valentino Rossi (230 puncte), Dani Pedrosa (230 puncte) si Jorge Lorenzo (227). Jorge Lorenzo a avut 7 curse excelente, insa insuficiente pentru a reusi sa il ajunga din urma pe Marc Marquez, omul care a castigat primele 10 etape ale acestui sezon.

Departe de acestia, doar pe loccul 5 se afla Andrea Doviziso cu 153 de puncte, in timp ce fratii Espargaro (Aleix si Pol) sunt pe locurile 6 si 7, cu 117, respectiv 116 puncte.

Majoritatea pilotilor au obtinut puncte in acest sezon, cu exceptia lui Michel Fabrizio de la ART, care a evoluat doar in cursele din Italia (Mugello) si Spania (Catalunia), nereusind sa urce mai sus de locul 20, iar de atunci nu a mai evoluat in nici una din curse.

Mai avem 3 etape pana la finalul sezonului: Australia, Malaezia si Valencia. Ce se va intampla pana la final, ramane de vazut.

Rubrica aceasta va este oferita de Moto24, magazin de unde poti achizitiona echipament moto ca haine Alpinestars si haine fox.

{2014-2015} Liga 4 Satu Mare “Elite” – Rezultate Etapa 7

Liga 4 Satu Mare “Elite” – Rezultatele inregistrate in cea de-a saptea etapa a sezonului 2014-2015

Olimpia II Satu Mare – Sportul Botiz 3-1

Vointa Doba – Luceafarul Decebal 1-4

Schwaben Kalmandi Camin – Talna Orasu Nou 1-6

Stiinta Beltiug – Cetate Ardud 2-2

Recolta Dorolt – Turul Micula 1-0

Unirea Tasnad – Viitorul Vetis 0-1

Somesul Oar sta.

{2014-2015} Liga 5 Dolj – Rezultate Etapa 4

Liga 5 Dolj – Rezultatele inregistrate in cele sase serii din Dolj in cea de-a patra etapa a sezonului 2014-2015

[Seria 1]

Victoria Basarabi – Victoria Plenita 0-3

Viitorul Vartop – Viitorul Dobridor 3-0

Fulgerul Maglavit – Vointa Caraula 11-4

Progresul Ciupercenii Vechi – Sic Pan Unirea 0-5

Flacara Motatei – Tractorul Cetate 4-3

Avantul Verbita – SC Poiana Mare 3-2

Avantul Giubega – Recolta Galicea Mare 5-1

Dunarea Negoi – Viitorul Ciupercenii Noi – amanat

[Seria 2]

Recolta Seaca de Camp – Progresul Bailesti 2-11

Recolta Urzicuta – Progresul Cerat 2-3

AFC Giurgita – Triumf Birca 0-0

Gloria Catane – Viitorul GP Silistea Crucii 8-1

Viitorul Macesu de Sus – Unirea Goicea 4-4

Recolta Cioroiasi – Recolta Macesu de Jos – amanat

[Seria 3]

Unirea Tamburesti – Dunarea Gighera 5-2

Torentul Secui – Avantul Daneti 2-3

Progresul Amarastii de Sus – Unirea Tricolor Dabuleni 4-1

Viitorul Gangiova – Unirea Amarastii de Jos 2-0

Victoria Calarasi – Avantul Dobresti 3-2

Ajax Dobrotesti – Fulgerul Marsani 1-2

Viitorul Sadova sta.

[Seria 4]

Progresul Castranova – Luceafarul Popanzalesti 19-0

Viitorul Cosoveni – Viitorul Apele Vii 7-2

Flacara Dragotesti – Uniera Campeni 4-2

Sporting Leu – Vointa Puturi 1-2

Avantul Pielesti – Viitorul II Carcea 1-3

Atletico Zanoaga – Stiinta Teasca 5-3

[Seria 5]

Vointa Belcin – Aktiv Padea 4-1

Arena Bulls Preajba – Inter Secui 2-3

Viitorul Stiinta Craiova – CS Casa Bogdan Craiova 5-2

Avantul Ghercesti – Stiinta Calopar 3-0

Fortuna Craiova – AS Rojiste 1-2

Avantul Tuglui – Viitorul Ghindeni 2-1

[Seria 6]

Jiul Breasta – Viitorul Valea Fantanilor 3-3

AS Scaesti – Rapid Potmeltu 1-3

Viitorul Municipal II Craiova – Standard Simnicu de Sus 5-2

Luceafarul Craiova – Unirea Bralostita 1-1

AS Grecesti – Progresul Mischii – amanat

Vulturul Cernatesti sta.