Category: Franta

Fotbal in Franta – Sezonul 2013-2014

fotbal-franta

Sezonul 2013-2014 nu a fost unul extrem de spectaculos in Franta, echipele de pe primele doua locuri stiindu-se inca de la inceputul sezonului. Monaco si PSG au investit multi bani in jucatori iar asta s-a vazut pana la finalul sezonului. PSG a ridicat pentru a doua oara consecutiv trofeul Ligue 1, reusind sa obtina 89 de puncte, cu 9 puncte mai mult decat ocupant locului 2, AS Monaco. La revenirea in prima liga franceza, echipa din Monaco, sustinuta de un milionar rus si care a adus o multime de vedete vara trecuta, a reusit un sezon bun, urmand a merge in grupele UEFA Champions League in sezonul urmator.

Lille a completat podiumul, in extremis, dupa ce a invins in ultima etapa cu 4-1 in deplasare la Lorient. Lille va juca in play-off-ul UEFA Champions League, unde e foarte posibil sa dea de un adversar dificil. Asta vor vedea insa la mijlocul lui august 2014.

In Europa League vor merge in acest sezon trei echipe. Una din ele e Saint-Etienne, echipa care s-a clasat pe locul 4 in Ligue 1, ratand la limita Liga Campionilor. Urmatoarea echipa e Olympique Lyon, clasata departe de podium, dar care a ajuns in finala Cupei Ligii Frantei, pierduta cu PSG, motiv pentru care vor si juca in turul 3 al Europa League. Tot in turul 3 al Europa League va merge Guingamp, castigatoarea cupei Frantei, clasata insa doar pe locul 16 in Ligue 1. Ramane de vazut cum se vor descurca in cea de-a doua competitie Europeana.

Olympique Marseille a terminat abia pe locul 6 si a ratat orice competitie europeana pentru sezonul urmator. Vor avea mai mult timp sa se concentreze pe campionat. Bordeaux e intr-un con de umbra de vreo 2 sezoane, fiind echipa egalurilor sezonul trecut, iar sezonul acesta fiind aproape de acelasi titlu, fiind insa intrecuta de Montpellier, echipa care a avut nu mai putin de 18 egaluri in 38 de meciuri. Bordeaux a fost pe locul 2, cu 14 egaluri in 38 de meciuri.

Nice, echipa care in sezonul trecut a terminat pe locul 5, abia s-a salvat de la retrogradare in acest sezon. In schimb a retrogradat Sochaux. Intr-un fel as spune ca era si timpul pentru asa ceva. De cateva sezoane incoace Sochaux se tot chinuie in prima liga din Franta, de multe ori salvandu-se in ultima etapa. Se pare ca nu si in acest sezon, cand intr-un final au retrogradat in Ligue 2. Alaturi de Sochaux au retrogradat cei de la Valenciennes, care au avut un sezon dezamagitor si au retrogradat dupa cateva sezoane bune in Ligue 1. Ajaccio parea condamnata la retrogradare inca din prima parte a sezonului, cand nu au reusit sa scoata prea multe puncte. Nici la finalul sezonului situatia nu a fost prea buna, echipa din Corsica strangand doar 23 de puncte, doar 4 victorii in 38 de meciuri.

Intr-un final, asa arata clasamentul final al sezonului 2013-2014 din Ligue 1:

Clasament Ligue 1 – Sezonul 2013-2014

#EchipaMJVEÎGMGPP
1Paris SG382783842389
2Monaco3823114633180
3Lille3820117462671
4Saint-Etienne382099563469
5Lyon38171011564461
6Marseille38161210534060
7Bordeaux38131411494353
8Lorient38131015485349
9Toulouse38121313465349
10Bastia38131015425649
11Reims38121214445248
12Rennes38111314474546
13Nantes38121016384346
14Evian TG38111116395144
15Montpellier3881812455342
16Guingamp3811918344242
17Nice3812620304442
18Sochaux38101018376140
19Valenciennes387823376529
20Ajaccio3841123377223

In Ligue 2 am avut un sezon relativ  strans, cu destul de multe egaluri, mai ales pentru echipele de la mijlocul clasamentului. La finalul sezonului a fost doar o singura echipa care a strans mai mult de 20 de victorii: Metz, echipa care a castigat Ligue 2 si au promovat in Ligue 1. Alaturi de ei au mai promovat cei de la Lens si Caen. Nancy a ratat promovarea in Ligue 1, fiind la 3 puncte distanta de Caen. Mai au de asteptat un sezon. Niort s-a clasat pe un surprinzator loc 5, in timp ce Dijon si Brest, echipa care au jucat in sezonul trecut in Ligue 1, s-au clasat pe locurile 6 si 7. Angers, echipa care pe sezonul trecut a terminat pe 4, a terminat acest sezon abia pe 9. Nici Troyes, echipa care sezoanele trecute a jucat in Ligue 1, nu s-a clasat mai bine. Abia locul 10.

Le Havre, echipa care a cochetat cu Ligue 1 in anii trecuti, a terminat abia pe locul 12, in timp ce Auxerre a terminat pe 16, foarte aproape de cele trei locuri retrogradabile. In Nacional au retrogradat Chateauroux, Istres si CA Bastia. Daca Chateauroux si CA Bastia nu sunt chiar echipe obisnuite cu Ligue 2, Istres e o echipa care a reusit la un moment dat sa promoveze chiar in Ligue 1, motiv pentru care e surprinzator sa ii vad retrogradand in Nacional.

Clasament Ligue 2 – Sezonul 2013-2014

#EchipaMJVEÎGMGPP
1Metz3822106552876
2Lens3817147584065
3Caen38181010654464
4Nancy3816139473761
5Niort38151310514758
6Dijon3814159534257
7Brest38151112383256
8Tours38151013635655
9Angers38141311464555
10Troyes3815716564452
11Créteil38121412575850
12Le Havre38111512434348
13Arles38101612363846
14Clermont38101513313845
15Nîmes38101414495444
16Auxerre38101315354543
17Laval38101216445242
18Châteauroux38101018435940
19Istres389920487436
20CA Bastia3841222216324

Din Nacional vor promova in Ligue 2 urmatoarele echipe: Orleans, Luzenac si Gazelec Ajaccio. De mentionat ar fi ca Strasbourg si Vannes, echipe care au mai jucat si in Ligue 1, au retrogradat la capatul sezonului in Nacional.

Deci, ca rezumat dupa acest sezon din Franta:

– PSG a castigat pentru a doua oara titlul in acest deceniu

– AS Monaco revine in Liga Campionilor dupa multi ani

– Lille va merge si in acest sezon in Liga Campionilor, la fel ca si Saint-Etienne si Olympique Lyon in Europa League

– Au retrogradat in Ligue 2 echipele Sochaux, Valenciennes si Ajaccio.

– Din Ligue 2 au promovat in Ligue 1 echipele Metz, Lens si Caen (surprinzator, toate echipele au doar 4 litere…)

– Din Ligue 2 au retrogradat Chateauxroux, Istres si CA Bastia si au promovat Orleans, Luzenac si Gazelec Ajaccio.

– Guingamp a castigat Cupa Frantei si va juca in sezonul urmator in Europa League

– Zlatan Ibrahimovic a castigat titlul de golgheter in Franta, cu 26 de goluri marcate. Urmatorii marcatori au cu 10 goluri mai putin, mai exact 16: Vincent Aboubakar (Lorient), Wissam Ben Yedder (Toulouse), Edison Cavani (PSG), Andre Pierre Gignac (Marseille) si Salomon Kalou (Lille).

{2013-2014} Franta – Ligue 1 – Rezultate etapa 2

Franta Ligue 1 – Rezultatele inregistrate in cadrul celei de-a doua etape a sezonului 2013-2014

Sochaux – Lyon 1-3

Marseille – Evian TG 2-0

Bastia – Valenciennes 2-0

Nice – Rennes 2-1

Reims – Lille 2-1

Saint-Etienne – Guingamp 1-0

Toulouse – Bordeaux 1-1

Monaco – Montpellier 4-1

Lorient – Nantes 2-1

PSG – Ajaccio 1-1

{2013-2014} Franta – Ligue 1 – Rezultate etapa 1

Franta Ligue 1 – Rezultatele inregistrate in prima etapa a sezonului 2013-2014

Montpellier – PSG 1-1

Bordeaux – Monaco 0-2

Evian TG – Sochaux 1-1

Lille – Lorient 1-0

Lyon – Nice 4-0

Nantes – Bastia 2-0

Rennes – Reims 2-1

Vallenciennes – Toulouse 3-0

Ajaccio – Saint-Etienne 0-1

Guingamp – Marseille 1-3

Franta / Ligue 1 / 2012/2013 / Rezultate etapa 31

Rezultatele inregistrate in cadrul etapei cu numarul 31 din Ligue 1, prima Liga din Franta, sezonul 2012/2013

 Ligue 1 – Etapa 31
5 Aprilie 2013 Marseille Bordeaux1 – 0
6 Aprilie 2013 Bastia Brest4 – 0
6 Aprilie 2013 Montpellier Valenciennes3 – 1
6 Aprilie 2013 Nancy Troyes1 – 0
6 Aprilie 2013 Rennes Paris SG0 – 2
6 Aprilie 2013 Sochaux Ajaccio0 – 0
6 Aprilie 2013 Toulouse Nice3 – 4
7 Aprilie 2013 Reims Lyon1 – 0
7 Aprilie 2013 Lille Lorient5 – 0
7 Aprilie 2013 Saint-Etienne Evian TG1 – 0

Clasament Ligue 1 dupa 31 de etape (sezonul 2012/2013)

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Paris SG31197556203664
2Marseille3117683632457
3Saint-Etienne311411651252653
4Lyon31158849331653
5Lille311410748311752
6Nice3114984537851
7Montpellier311461147371048
8Lorient31111194850-244
9Bordeaux31101382926343
10Rennes31126134143-242
11Toulouse311011103938141
12Bastia31116144256-1439
13Valenciennes3199134148-736
14Ajaccio31812113240-834
15Reims31810132937-834
16Sochaux3188153247-1532
17Evian TG31710143444-1031
18Nancy3179152947-1830
19Brest3185182948-1929
20Troyes31413143654-1825

Franta / Ligue 1 / 2012-2013 / Rezultate etapa 30

Rezultatele inregistrate in meciurile disputate in cadrul etapei 30 din Ligue 1, sezonul 2012/2013

 Ligue 1 – Rezultate Etapa 30
29 Martie 2013 Paris SG Montpellier1 – 0
30 Martie 2013 Troyes Saint-Etienne2 – 2
30 Martie 2013 Ajaccio Toulouse2 – 3
30 Martie 2013 Bordeaux Lorient1 – 1
30 Martie 2013 Evian TG Reims2 – 2
30 Martie 2013 Rennes Nancy0 – 2
30 Martie 2013 Valenciennes Bastia3 – 4
31 Martie 2013 Brest Lille1 – 2
31 Martie 2013 Lyon Sochaux1 – 2
31 Martie 2013 Nice Marseille0 – 1

Clasament Ligue 1 dupa 30 de etape

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Paris SG30187554203461
2Marseille3016683532354
3Lyon30158749321753
4Saint-Etienne301311650252550
5Lille301310743311249
6Nice3013984134748
7Montpellier30136114436845
8Lorient30111184845344
9Bordeaux30101372925443
10Rennes30126124141042
11Toulouse30101193634241
12Valenciennes3099124045-536
13Bastia30106143856-1836
14Ajaccio30811113240-833
15Evian TG30710133443-931
16Reims30710132837-931
17Sochaux3087153247-1531
18Brest3085172944-1529
19Nancy3069152847-1927
20Troyes30413133653-1725

Ligue 1 / 2011-2012 / Etapa 4 – Rezultate

Rezultatele inregistrate in cadrul etapei a 4 a din Ligue 1, Franta, sezonul 2011-2012

Auxerre – Ajaccio 4-1

Evian Thonon – Dijon 0-1

Lorient – Nancy 2-1

Nice – Brest 0-0

Vallenciennes – Bordeaux 1-2

Olympique Lyon – Montpellier 2-1

Rennes – Caen 3-2

Sochaux – Saint Ettiene 2-1

Toulouse – PSG 1-3

Lille – Olympique Marseille 3-2

Franta / Coupe de France / 2010 / Finala / Monaco – PSG 0-1

PSG a reusit sa cucereasca un nou trofeu dupa aproape 3 ani dupa victoria obtinuta sambata 1 mai 2010 in finala cupei Frantei impotriva celor de la AS Monaco. Singurul gol al partidei a fost marcat in timpul suplimentar al partidei de Guillaume Hoarau, dupa ce timp de 90 de minute nici una din echipe nu a reusit sa introduca mingea in poarta celeilalte.

PSG castiga a 2 cupa a Frantei in ultimii 4 ani si este surprinzator, una dintre echipele cu cele mai multe trofee in ultimii ani, dupa Lyon si Bordeaux. De asemenea a insemnat o excelenta retragere pentru veteranul Claude Makelele, aflat la ultimul trofeu castigat din cariera de fotbalist.

Data: 1 Mai 2010
Sezonul: 2009-2010
Goluri: — – – – – / 107′ Guillaume Hoarau

AS Monaco: Stéphane Ruffier – Djimi Traoré, François Modesto, Sébastien Puygrenier, Thomas Mangani (55′ Lukman Haruna), Alejandro Alonso, Cédric Mongongou, Eduardo Costa (111′ Nicolas N’Koulou), Nenê, Joo-Young Park, Juan Pablo Pino (86′ Ouwo Moussa Maazou)

PSG: Apoula Edel – Christophe Jallet (115′ Sammy Traore), Mamadou Sakho, Sylvain Armand, Zoumana Camara, Claude Makélélé, Jeremy Clement, Stephane Sessegnon, Guillaume Hoarau, Ludovic Giuly (77′ Peguy Luyindula), Mevlüt Erdinç (105′ Ceara)

Poze din finala: (via FFF)

Franta / Ligue 1 / 2010 / Etapa 35 / Auxerre – Olympique Marseille 0-0

Auxerre-ul lui Daniel Niculae nu a reusit sa invinga OEM-ul iar echipa de la malul marii Mediterane e la un pas de titlu, avand 5 puncte avans fata de Auxerre cu 3 etape inainte de final.

Data: 30 Aprilie 2010
Sezonul: 2009-2010
Goluri: – – – – – – –

Auxerre: Olivier Sorin – Adama Coulibaly, Cédric Hengbart, Jérémy Berthod, Stéphane Grichting, Benoît Pedretti, Dariusz Dudka, Daniel Niculae (82′ Roy Contout), Dennis Oliech, Ireneusz Jeleń, Valter Birsa

Marseille: Steve Mandanda – Gabriel Heinze, Laurent Bonnart, Souleymane Diawara, Charles Kabore, Edouard Cisse, Lucho González, Mathieu Valbuena (89′ Fabrice Abriel), Stephane M’Bia, Brandão, Mamadou Niang (81′ Bakari Kone)

Franta / Ligue 1 / Etapa 32 / PSG – Bordeaux 3-1

Data: 10 Aprilie 2010
Sezonul: 2009-2010
Goluri: 35′ Sylvain Armand, 74′ Mevlüt Erdinç, 86′ Guillaume Hoarau / 80′ Ludovic Sané

PSG: Apoula Edel – Christophe Jallet, Mamadou Sakho, Sylvain Armand, Zoumana Camara, Claude Makélélé, Granddi Ngoyi, Stephane Sessegnon, Guillaume Hoarau (87′ Jean-Eude Maurice), Ludovic Giuly (75′ Mateja Kežman), Mevlüt Erdinç (76′ Younousse Sankhare)

Bordeaux: Ulrich Ramé – Benoît Trémoulinas, Ludovic Sané, Marc Planus, Matthieu Chalmé, Michaël Ciani, Jaroslav Plašil, Wendel, Yoann Gourcuff (73′ Jussiê), Marouane Chamakh (75′ David Bellion), Yoan Gouffran (32′ Abdoulaye Keita)

Cartonase: Claude Makélélé (39′ – galben) / Ulrich Ramé (31′ – rosu), Michaël Ciani (42′ – galben), Ludovic Sané (85′ – galben)

Franta / Ligue 1 / Etapa 32 / Lorient – Rennes 1-1

Data: 10 Aprilie 2010
Sezonul: 2009-2010
Goluri: 13′ Sigamary Diarra / 42′ Romain Danze

Lorient: Fabien Audard – Franco Sosa, Jeremy Morel, Laurent Koscielny, Sylvain Marchal, Arnold Mvuemba, Morgan Amalfitano, Pierre Ducasse (84′ Yazid Mansouri, 89′ Sebastian Dubarbier), Sigamary Diarra, Kévin Gameiro, Marama Vahirua (78′ James Fanchone)

Rennes: Nicolas Douchez – Petter Hansson, Rod Fanni, Alexander Tettey, Fabien Lemoine (45′ Jerome Leroy), Kader Mangane, Romain Danze, Sylvain Marveaux, Yann M’Vila, Asamoah Gyan (37′ Ismael Bangoura), Jimmy Briand (81′ Jires Kembo Ekoko)