Tag: 16 zecimi Europa League

{2014-2015} Extragerea 16-zecimilor de finala Europa League

europa-league

Extragerea 16-zecimilor de finala ale Europa League a avut loc la ora 14:00 la Nyon iar in urma acestei extrageri avem urmatoarele 16-zecimi de finala in Europa League:

Young Boys Berna – Everton

Torino – Athletic Bilbao

Sevilla – Borussia Monchengladbach

VFL Wolfsburg – Sporting Lisabona

Ajax Amsterdam – Legia Varsovia

Aalborg – Club Brugge

Anderlecht – Dinamo Moscova

Dnepr Dnepropetrovsk – Olympiakos

Trabzonspor – Napoli

Guingamp – Dinamo Kiev

Villareal – Salzburg

AS Roma – Feyenoord

PSV Eindhoven – FC Zenit

Liverpool – Besiktas

Tottenham Hotspur – Fiorentina

Celtic – Inter Milan

Cine credeti ca va merge mai departe in optimile Europa League ?

{2013-2014} Extragerea 16-zecimi & optimi Europa League

Astazi la Nyon, incepand cu ora 14:00, are loc extragerea 16-zecimilor si optimilor de finala ale UEFA Europa League, competitie in care, ca si in optimile UEFA Champions League, nu mai avem nici o reprezentanta. Sunt in schimb 12 echipe din estul Europei in aceasta competitie.

Europa League – 16-zecimile de finala

Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina) – Tottenham Hottspur (Anglia)

Betis Sevilla (Spania) – Rubin Kazan (Rusia)

Swansea (Anglia) – Napoli (Italia)

Juventus Torino (Italia) – Trabzonspor (Turcia)

NK Maribor (Slovenia) – Sevilla (Spania)

Viktoria Plzen (Cehia) – Sahtior Donetsk (Uraina)

Cernomorets Odessa (Ucraina) – Olympique Lyon (Franta)

Lazio Roma (Italia) – Ludogorets Razgrad (Bulgaria)

Esbjerg (Danemarca) – Fiorentina (Italia)

Ajax Amsterdam (Olanda) – Salzburg (Austria)

Maccabi Tel-Aviv (Israel) – Basel (Elvetia)

FC Porto (Portugalia) – Eintracht Frankfurt (Germania)

Anzhi Makhachkala (Rusia) – Genk (Belgia)

Dinamo Kiev (Ucraina) – Valencia (Spania)

PAOK Salonic (Grecia) – Benfica Lisabona (Portugalia)

Slovan Liberec (Cehia) – AZ Alkmaar (Olanda)

Europa League – optimi de finala

Slovan Liberec (Cehia) – AZ Alkmaar (Olanda) vs Anzhi Makhachkala (Rusia) – Genk (Belgia)

Lazio Roma (Italia) – Ludogorets Razgrad (Bulgaria) vs Dinamo Kiev (Ucraina) – Valencia (Spania)

FC Porto (Portugalia) – Eintracht Frankfurt (Germania) vs Swansea (Anglia) – Napoli (Italia)

Cernomorets Odessa (Ucraina) – Olympique Lyon (Franta) vs Viktoria Plzen (Cehia) – Sahtior Donetsk (Uraina

NK Maribor (Slovenia) – Sevilla (Spania) vs Betis Sevilla (Spania) – Rubin Kazan (Rusia)

Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina) – Tottenham (Anglia) vs PAOK Salonic (Grecia) – Benfica (Portugalia)

Maccabi Tel-Aviv (Israel) – Basel (Elvetia) vs Ajax Amsterdam (Olanda) – Salzburg (Austria)

Juventus Torino (Italia) – Trabzonspor (Turcia) vs Esbjerg (Danemarca) – Fiorentina (Italia)

16-zecimi Europa League – meciurile retur

Returul meciurilor din 16-zecimile Europa League, sezonul 2012-2013

Ora 20:00

CFR Cluj – Inter Milan (0-2 la general)

Metalist Harkov – Newcastle (0-0 la general)

Genk – VFB Stuttgart (1-1 la general)

Rubin Kazan – Atletico Madrid (2-0 la general)

Dnepr Dnepropetrovsk – Basel (0-2 la general)

Lazio – Borussia Monchengladbach (3-3 la general)

Olympique Lyon – Tottenham (1-2 la general)

Viktoria Plzen – Napoli (3-0 la general)

Ora 22:00

Hannover 96 – Anzhi Makhachkala (1-3 la general)

Liverpool – Zenit St. Petersburg (0-2 la general)

Fenerbahce – BATE Borisov (0-0 la general)

Olympiakos – Levante (0-3 la general)

Bordeaux – Dinamo Kiev (1-1 la general)

Benfica – Bayer Leverkusen (1-0 la general)

Chelsea – Sparta Praga (1-0 la general)

Steaua Bucuresti – Ajax Amsterdam (0-2 la general)

16-zecimi Europa League 2012-2013

Programul meciurilor din turul 16-zecimilor de finala ale Europa League, jucate pe data de 14 februarie 2013, sezonul 2012-2013

Ora 20:00

Anzhi Makhachkala – Hannover 96 3-1

Zenit St. Petersburg – Liverpool 2-0

BATE Borisov – Fenerbahce 0-0

Levante – Olympiakos 3-0

Dinamo Kiev – Bordeaux 1-1

Bayern Leverkusen – Benfica 0-1

Sparta Praga – Chelsea 0-1

Ajax Amsterdam – Steaua Bucuresti 2-0

Ora 22:00

Inter Milan – CFR Cluj 2-0

Newcastle – Metalist Harkov 0-0

VFB Stuttgart – Genk 1-1

Atletico Madrid – Rubin Kazan 0-2

Basel – Dnepr Dnepropetrovsk 2-0

Borussia Monchengladbach – Lazio 3-3

Tottenham Hottspur – Olympique Lyon 2-1

Napoli – Viktoria Plzen 0-3

Europa League / 2012-2013 / Extragere 16-zecimi Europa League

Extragerea optimilor Europa League pentru sezonul 2012-2013 va avea loc la Nyon in data de 20 Decembrie 2012 incepand cu ora 15:00 (ora Romaniei). S-au calificat 32 de echipe in 16-zecimile Europa League, 24 venind din grupele Europa League, iar 8 din UEFA Champions League (echipele clasate pe locul 3 in grupa lor). Echipele clasate pe primul loc in grupele din Europa League (inclusiv Steaua Bucuresti) si cele mai bine 4 echipe clasate pe locul 3 in grupele din UEFA Champions League (inclusiv CFR Cluj)

Prima mansa a 16-zecimilor Europa League va avea loc pe 14 Februarie 2012, iar returul 21 Februarie 2012.

Echipe clasate pe locul 1 in grupa lor: Liverpool, Viktoria Plzen, Fenerbahce, Bordeaux, Steaua, Dnipro Dnepropetrovsk, Genk, Rubin Kazan, Lyon, Lazio, Metalist Harkov, Hannover 96

Echipe clasate pe locul 2 in grupa: Anzhi Makhachkala, Atletico Madrid, Borussia Monchengladbach, Newcastle United, Stuttgart, Napoli, Basel, Inter, Sparta Praga, Tottenham, Bayer Leverkusen, Levante.

Echipele venite din UEFA Champions League: Chelsea, CFR Cluj, Olympiakos, Benfica, Zenit St. Petersburg, BATE Borisov, Dinamo Kiev, Ajax

(echipele ingrosate sunt in urna capilor de serie)

Extragerea 16-zecimilor Europa League are loc in acest moment la Nyon. Vom updata constant tabloul 16-zecimilor de finala:

BATE Borisov – Fenerbahce

Inter Milan – CFR Cluj

Levante – Olympiakos

Zenit St. Petersburg – Liverpool

Dinamo Kiev – Bordeaux

Bayern Leverkusen – Benfica

Newcastle – Metalist Harkov

VFB Stuttgart – Genk

Atletico Madrid – Rubin Kazan

Ajax Amsterdam – Steaua Bucuresti

Basel – Dnepr Dnepropetrovsk

Anzhi Makhachkala – Hannover 96

Sparta Praga – Chelsea

Borussia Monchengladbach – Lazio

Tottenham Hottspur – Olympique Lyon

Napoli – Viktoria Plzen

Posibile optimi de finala ale Europa League, sezonul 2012/2013

Napoli – Viktoria Plzen vs BATE Borisov – Fenerbahce

Bayern Leverkusen – Benfica vs Dinamo Kiev – Bordeaux

Anzhi Makhachkala – Hannover 96 vs Newcastle – Metalist Harkov

VFB Stuttgart – Genk vs Borussia Monchengladbach – Lazio

Tottenham Hottspur – Olympique Lyon vs Inter Milan – CFR Cluj

Levante – Olympiakos vs Atletico Madrid – Rubin Kazan

Basel – Dnepr Dnepropetrovsk vs Zenit St. Petersburg – Liverpool

Ajax Amsterdam – Steaua Bucuresti vs Sparta Praga – Chelsea

Credeti ca vor merge mai departe CFR Cluj (vs Inter Milan) si Steaua Bucuresti (vs Ajax Amsterdam) ? Lasati un comentariu (puteti lasa un comentariu daca aveti un cont de facebook ?

Europa League / 2011-2012 / Extragerea 16-zecimilor Europa League

Extragerea 16-zecimilor Europa League are loc vineri, 16 decembrie 2011, de la ora 14:00, ora Romaniei. In 16-zecimile Europa League avem calificata dupa multa vreme si o echipa romaneasca direct din grupe, mai exact Steaua Bucuresti. Acestia nu vor fi printre capii de serie si pot da de echipe grele ca Sporting Lisabona, PSV Einhovend, Atletico Madrid dar mai ales Manchester United, Manchester City, Valencia si Anderlecht.

Capi de serie: PAOK Salonic, Standard Liege, PSV, Sporting Lisabona, Besiktas, Athletic Bilbao, Metalist Harkov, Club Brugge, Atletico Madrid, Schalke 04, Twente, Anderlecht, Manchester United, Manchester City, Olympiakos Pireu, Valencia

Non-capi de serie: Rubin Kazan, Hannover 96, Legia Varsovia, Lazio Roma, Stoke City, Salzburg, AZ Alkmaar, Sporting Braga, Udinese, Steaua Bucuresti, Wisla Cracovia, Lokomotiv Moscova, Fc Porto, Ajax, Trabzonspor, Viktoria Plzen.

Deci maine la ora 14:00, ramaneti pe ora sportiva pentru a afla care sunt meciurile din 16-zecimi si posibilele meciuri din optimele competitiei.

16-zecimile Europa League

Porto – Manchester City
Ajax – Manchester United
Lokomotiv Moscova – Athletic Bilbao
Salzburg – Metalist Harkov
Stoke City – Valencia
Rubin – Olympiakos
AZ Alkmaar – Anderlecht
Lazio Roma – Atletico Madrid
Steaua Bucuresti – Twente
Viktoria Plzen – Schalke 04
Wisla Cracovia – Standard Liege
Braga – Besiktas
Udinese – PAOK
Trabzonspor – PSV
Hannover 96 – Club Brugge
Legia Varsovia – Sporting Lisabona

Optimile de finala

Salzburg – Metalist Harkov vs Rubin – Olympiakos
Legia – Sporting vs Porto – Manchester City
Steaua – Twente vs Viktoria Plzen – Schalke 04
Wisla – Standard vs Hannover – Club Brugge
Stoke – Valencia vs Trabzonspor – PSV
AZ – Anderlecht vs Udinese – PAOK
Lazio – Atletico Madrid vs Braga – Besiktas
Ajax – Manchester United vs Lokomotiv Moscova – Atletic Bilbao

Europa League / 2010-2011 /16-zecimi / Programul 16-zecimilor de finala ale Europa League

Programul 16-zecimilor de finala ale Europa League, sezonul 2010-2011

1. Napoli (Italia) – Villarreal (Spania)

2. Glasgow Rangers (Scoţia) – Sporting Lisabona (Portugalia)

3. Sparta Praga (Cehia) – FC Liverpool (Anglia)

4. Anderlecht (Belgia) – Ajax Amsterdam (Olanda)

5. Lech Poznan (Polonia) – Sporting Braga (Portugalia)

6. Beşiktaş Istanbul (Turcia) – Dinamo Kiev (Ucraina)

7. FC Basel (Elveţia) – Spartak Moscova (Rusia)

8. Young Boys Berna (Elveţia) – Zenit Sankt Petersburg (Rusia)

9. Aris Salonic (Grecia) – Manchester City (Anglia)

10. PAOK Salonic (Grecia) – ŢSKA Moscova (Rusia)

11. FC Sevilla (Spania) – FC Porto (Portugalia)

12. Rubin Kazan (Rusia) – Twente (Olanda)

13. OSC Lille (Franţa) – PSV Eindhoven (Olanda)

14. Benfica Lisabona (Portugalia) – VfB Stuttgart (Germania)

15. BATE Borisov (Belarus) – Paris Saint-Germain (Franţa)

16. Metalist Harkov (Ucraina) – Bayer Leverkusen (Germania).

Partidele se vor disputa la 17 februarie 2011 turul şi 24 feburarie 2011 returul.

Programul optimilor de finală ale Ligii Europa:

1: Învingătoare meci 14 – Învingătoare meci 15

2: Învingătoare meci 6 – Învingătoare meci 9

3: Învingătoare meci 12 – Învingătoare meci 8

4: Învingătoare meci 10 – Învingătoare meci 11

5: Învingătoare meci 13 – Învingătoare meci 2

6: Învingătoare meci 16 – Învingătoare meci 1

7: Învingătoare meci 4 – Învingătoare meci 7

8: Învingătoare meci 3 – Învingătoare meci 5.

Meciurile se vor disputa la 10 martie şi 17 martie