Tag: Ajax

{2016-2017} Olanda – Eredivisie – Etapa 34

Rezultatele inregistrate in ultima etapa a sezonului regulat din Eredivisie, etapa 34, a sezonului 2016-2017

ADO Den Haag – SBV Excelsior 4-1
AZ Alkmaar – FC Utrecht 2-3
Feyenoord – Heracles Almelo 3-1
Go Ahead Eagles – Sparta Roterdam 1-3
Heerenveen – NEC Nijmegen 0-2
Willem II – Ajax Amsterdam 1-3
PSV Eindhoven – FC Zwolle 4-1
Vitesse Arhnem – Roda JC 3-0
Twente Enschede – FC Groningen 3-5

Clasament final Eredivisie 2016-2017

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Feyenoord34264486256182
2Ajax Amsterdam34256379235681
3PSV Eindhoven342210268234576
4FC Utrecht34188854381662
5SBV Vitesse341561351401151
6AZ Alkmaar34121395652449
7Twente Enschede34129134850-245
8FC Groningen341013115551443
9Hereenveen34127155453143
10Heracles Almelo34127155355-243
11ADO Den Haag34115183759-2238
12SBV Excelsior34910154360-1737
13Willem II3499162944-1536
14FC Zwolle3498173967-2835
15Sparta Rotterdam3497184261-1934
16NEC Nijmegen3497183259-2734
17Roda JC34712152651-2533
18Go Ahead Eagles3465233273-4123

{2013-2014} Extragerea 16-zecimi & optimi Europa League

Astazi la Nyon, incepand cu ora 14:00, are loc extragerea 16-zecimilor si optimilor de finala ale UEFA Europa League, competitie in care, ca si in optimile UEFA Champions League, nu mai avem nici o reprezentanta. Sunt in schimb 12 echipe din estul Europei in aceasta competitie.

Europa League – 16-zecimile de finala

Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina) – Tottenham Hottspur (Anglia)

Betis Sevilla (Spania) – Rubin Kazan (Rusia)

Swansea (Anglia) – Napoli (Italia)

Juventus Torino (Italia) – Trabzonspor (Turcia)

NK Maribor (Slovenia) – Sevilla (Spania)

Viktoria Plzen (Cehia) – Sahtior Donetsk (Uraina)

Cernomorets Odessa (Ucraina) – Olympique Lyon (Franta)

Lazio Roma (Italia) – Ludogorets Razgrad (Bulgaria)

Esbjerg (Danemarca) – Fiorentina (Italia)

Ajax Amsterdam (Olanda) – Salzburg (Austria)

Maccabi Tel-Aviv (Israel) – Basel (Elvetia)

FC Porto (Portugalia) – Eintracht Frankfurt (Germania)

Anzhi Makhachkala (Rusia) – Genk (Belgia)

Dinamo Kiev (Ucraina) – Valencia (Spania)

PAOK Salonic (Grecia) – Benfica Lisabona (Portugalia)

Slovan Liberec (Cehia) – AZ Alkmaar (Olanda)

Europa League – optimi de finala

Slovan Liberec (Cehia) – AZ Alkmaar (Olanda) vs Anzhi Makhachkala (Rusia) – Genk (Belgia)

Lazio Roma (Italia) – Ludogorets Razgrad (Bulgaria) vs Dinamo Kiev (Ucraina) – Valencia (Spania)

FC Porto (Portugalia) – Eintracht Frankfurt (Germania) vs Swansea (Anglia) – Napoli (Italia)

Cernomorets Odessa (Ucraina) – Olympique Lyon (Franta) vs Viktoria Plzen (Cehia) – Sahtior Donetsk (Uraina

NK Maribor (Slovenia) – Sevilla (Spania) vs Betis Sevilla (Spania) – Rubin Kazan (Rusia)

Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina) – Tottenham (Anglia) vs PAOK Salonic (Grecia) – Benfica (Portugalia)

Maccabi Tel-Aviv (Israel) – Basel (Elvetia) vs Ajax Amsterdam (Olanda) – Salzburg (Austria)

Juventus Torino (Italia) – Trabzonspor (Turcia) vs Esbjerg (Danemarca) – Fiorentina (Italia)

{2013-2014} UEFA Champions League – Runda 1 – Rezultate

Rezultatele inregistrate in prima etapa a grupelor UEFA Champions League, sezonul 2013-2014

Marti, 17 Septembrie 2013

Manchester United – Bayer Leverkusen 4-2

Real Sociedad – Sahtior Donetsk 0-2

Galatasaray – Real Madrid 1-6

FC Copenhaga – Juventus 1-1

Benfica – Anderlecht 2-0

Olympiakos – PSG 1-4

Bayern Munchen – CSKA Moscova 3-0

Viktoria Plzen – Manchester City 0-3

Miercuri, 18 Septembrie 2013

Schalke 04 – Steaua Bucuresti 3-0

Chelsea – FC Basel 1-2

Olympique Marseille – Arsenal 1-2

Napoli – Borussia Dortmund 2-1

Austria Viena – FC Porto 0-1

Atletico Madrid – Zenit St. Petersburg 3-1

AC Milan – Celtic 2-0

Barcelona – Ajax 4-0

Olanda / Eredivisie / 2012-2013 / Rezultate etapa 29

Rezultatele inregistrate in cadrul etapei 29 din Eredivisie, sezonul 2012/2013

Eredivisie – Rezultate etapa 29
5 Aprilie 2013 Feyenoord VVV1 – 0
6 Aprilie 2013 FC Twente Roda JC2 – 0
6 Aprilie 2013 Vitesse Arnhem NAC Breda3 – 0
6 Aprilie 2013 PEC Zwolle RKC Waalwijk1 – 1
6 Aprilie 2013 Willem II PSV Eindhoven1 – 3
7 Aprilie 2013 Ajax Amsterdam Heracles Almelo4 – 0
7 Aprilie 2013 FC Groningen Heerenveen3 – 1
7 Aprilie 2013 FC Utrecht ADO Den Haag1 – 0
7 Aprilie 2013 NEC Nijmegen AZ Alkmaar1 – 1

Clasament Eredivisie dupa 29 de etape (sezonul 2012/2013)

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Ajax Amsterdam29189270284263
2PSV Eindhoven29193788325660
3SBV Vitesse29186560322860
4Feyenoord29185654351959
5Twente Enschede29149646262051
6FC Utrecht29156843321151
7Hereenveen29108114451-738
8NEC Nijmegen29107123850-1237
9ADO Den Haag2981294253-1136
10FC Groningen29106133045-1536
11Heracles Almelo29810115359-634
12NAC Breda2988133347-1432
13RKC Waalwijk2979133237-530
14AZ Alkmaar2979134149-830
15FC Zwolle2979133246-1430
16Roda JC29511134058-1826
17VVV Venlo2957172957-2822
18Willem II2938182664-3817

Olanda / Eredivisie / 2012-2013 / Rezultate etapa 28

Rezultatele inregistrate in cadrul etapei cu numarul 28 din Eredivisie, sezonul 2012/2013

 Eredivisie – Rezultate Etapa 28
30 Martie 2013 FC Twente NAC Breda1 – 1
30 Martie 2013 FC Utrecht VVV2 – 1
30 Martie 2013 Heerenveen Feyenoord2 – 0
30 Martie 2013 Willem II FC Groningen1 – 2
31 Martie 2013 Ajax Amsterdam NEC Nijmegen4 – 1
31 Martie 2013 Heracles Almelo AZ Alkmaar1 – 2
31 Martie 2013 RKC Waalwijk ADO Den Haag4 – 0
31 Martie 2013 Roda JC PSV Eindhoven2 – 2
31 Martie 2013 Vitesse Arnhem PEC Zwolle2 – 1

Clasament Eredivisie dupa 28 de etape

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Ajax Amsterdam28179266283860
2PSV Eindhoven28183785315457
3SBV Vitesse28176557322557
4Feyenoord28175653351856
5Twente Enschede28139644261848
6FC Utrecht28146842321048
7Hereenveen28108104348-538
8ADO Den Haag2881284252-1036
9NEC Nijmegen28106123749-1236
10Heracles Almelo28810105355-234
11FC Groningen2896132744-1733
12NAC Breda2888123344-1132
13RKC Waalwijk2878133136-529
14AZ Alkmaar2878134048-829
15FC Zwolle2878133145-1429
16Roda JC28511124056-1626
17VVV Venlo2857162956-2722
18Willem II2838172561-3617

16-zecimi Europa League – meciurile retur

Returul meciurilor din 16-zecimile Europa League, sezonul 2012-2013

Ora 20:00

CFR Cluj – Inter Milan (0-2 la general)

Metalist Harkov – Newcastle (0-0 la general)

Genk – VFB Stuttgart (1-1 la general)

Rubin Kazan – Atletico Madrid (2-0 la general)

Dnepr Dnepropetrovsk – Basel (0-2 la general)

Lazio – Borussia Monchengladbach (3-3 la general)

Olympique Lyon – Tottenham (1-2 la general)

Viktoria Plzen – Napoli (3-0 la general)

Ora 22:00

Hannover 96 – Anzhi Makhachkala (1-3 la general)

Liverpool – Zenit St. Petersburg (0-2 la general)

Fenerbahce – BATE Borisov (0-0 la general)

Olympiakos – Levante (0-3 la general)

Bordeaux – Dinamo Kiev (1-1 la general)

Benfica – Bayer Leverkusen (1-0 la general)

Chelsea – Sparta Praga (1-0 la general)

Steaua Bucuresti – Ajax Amsterdam (0-2 la general)

16-zecimi Europa League 2012-2013

Programul meciurilor din turul 16-zecimilor de finala ale Europa League, jucate pe data de 14 februarie 2013, sezonul 2012-2013

Ora 20:00

Anzhi Makhachkala – Hannover 96 3-1

Zenit St. Petersburg – Liverpool 2-0

BATE Borisov – Fenerbahce 0-0

Levante – Olympiakos 3-0

Dinamo Kiev – Bordeaux 1-1

Bayern Leverkusen – Benfica 0-1

Sparta Praga – Chelsea 0-1

Ajax Amsterdam – Steaua Bucuresti 2-0

Ora 22:00

Inter Milan – CFR Cluj 2-0

Newcastle – Metalist Harkov 0-0

VFB Stuttgart – Genk 1-1

Atletico Madrid – Rubin Kazan 0-2

Basel – Dnepr Dnepropetrovsk 2-0

Borussia Monchengladbach – Lazio 3-3

Tottenham Hottspur – Olympique Lyon 2-1

Napoli – Viktoria Plzen 0-3

Europa League / 2010-2011 / Rezultate 16-zecimi

Rezultatele 16-zecimilor de finala ale Europa League, editia 2010-2011

Rubin – Twente 0-2 (De Jong ’77, Wisgerhof ’88)
Metalist – Leverkusen 0-4 (Derdiyok ’22,Castro ’72, Sam ’89, ’90+2)
Napoli – Villarreal 0-0
Anderlect – Ajax 0-3 (Alderweireld ’32, Eriksen ’59, Hamdaoui ’67)
Lech – Braga 1-0 (Rudnevs ’72)
Beşiktaş – Dinamo Kiev 1-4 (Quaresma ’37 /Vukojevic ’27, Shevcenko ’50, Yussuf ’56, Gusev ’90)
Benfica – Stuttgart 2-1 (Cardoso ’70, Jara ’81 / Harnik ’21)
BATE Borisov – PSG 2-2 (Bressan ’16, Gordeychuc ’81 / Erdinc ’30, Luyindula ’89)
Glasgow Rangers – Sporting Lisabona 1-1 (Whittaker ’66 / Fernandez ’89)
Sparta Praga – Liverpool 0-0
Basel – Spartak Moscova 2-3 (Frei ’36, Streller ’41 / Kombarov ’61, Dzyuba ’70, Ananidze ’90)
Young Boys – Zenit 2-1 (Lulic ’46, Mayuka ’90 / Lombaerts ’20)
PAOK – CSKA Moscova 0-1 (Necid ’29)
Sevilla – FC Porto 1-2 (Kanoute ’65 / Rolando ’58, Guarin ’85)
Lille – PSV 2-2 (Gueye ‘6, Melo ’31 / Bouma ’81, Toivonen ’82)

UEFA Champions League / 2010-2011 / Rezultate etapa a 3 a – 19 octombrie 2010

Etapa a treia a debutat cu meciul celor del a Spartak Moscova de acasa impotriva lui Chelsea. Echipa londoneza nu a avut mari probleme in acest meci, reusind sa isi impuna lejer stilul de joc si sa marcheze de doua ori prin Zhrikhov si Anelka in prima repriza.

Restul de meciuri s-au jucat de la ora 21:45 ora Romaniei. CFR Cluj a fost invinsa pana la urma de Bayern Munchen cu scorul de 3-2, dupa doua autogoluri ale clujenilor. Cadu a marcat de doua ori, in fiecare poarta, Panin si-a bagat si el una in poarta iar Gomez a marcat singurul gol al bavarezilor, in timp ce al doilea gol al clujenilor a fost marcat de Juan Culio.

In celalalt meci din grupa E Basel a invins surprinzator la Roma cu 3-1. Cabral a facut varza apararea Romei la ultimul gol.

Marseille a batut destul de greu, 1-0, pe Zilina, Braga a trecut cu 2-0 de Partizan Belgrad iar Ajax a invins cu 2-1 pe AJ Auxerre. Cele mai tari meciuri ale zilei s-au jucat la Londra si la Madrid.

La Londra, Arsenal a invins categoric pe Sahtior Doneth cu scorul de 5-1, Arsenal avand “aproape” cel mai bun 11 posibil al lui Arsenal. La Madrid, Real Madrid a invins pe Ac Milan cu 2-0 dupa doua goluri marcate in minutele 13 (Cristiano Ronaldo) si 14 (Mesut Ozil, ajutat de devierea unui fundas).

Grupa E:

AS Roma (Italia) – FC Basel (Elveţia) 1-3

Bayern Munchen (Germania) – CFR Cluj (România) 3-2

Grupa F:

Spartak Moscova (Rusia) – Chelsea (Anglia), 0-2

Olympique Marseille (Franţa) – Zilina (Slovacia) 1-0

Grupa G:

Ajax Amsterdam (Olanda) – Auxerre (Franţa) 2-1

Real Madrid (Spania) – AC Milan (Italia) 2-0

Grupa H:

Sporting Braga (Portugalia) – Partizan Belgrad (Serbia) 2-0

Arsenal (Anglia) – Şahtior Doneţk (Ucraina) 5-1

Uefa Champions League / 2010-2011 / Grupe / Etapa a 3 a

Meciurile etapei a treia din Champions League se vor disputa in zilele de 19 si 20 octombrie 2010. Reprezentanta Romaniei in aceasta competitie – CFR Cluj – va intalni pe Bayern Munchen pe Allianz Arena, un meci extrem de greu, dupa cum Steaua a vazut acum 2 ani. Derbiurile din aceasta etapa vor avea loc in grupele A,G si H, unde Inter intalneste pe Tottenham, Real Madrid pe Ac Milan si Arsenal pe Sahtior.

Programul meciurilor din etapa a treia a grupelor, sezonul 2010-2011

Marţi, 19 octombrie 2010

Grupa E:

AS Roma (Italia) – FC Basel (Elveţia) 1-3

Bayern Munchen (Germania) – CFR Cluj (România) 3-2

Grupa F:

Spartak Moscova (Rusia) – Chelsea (Anglia), 0-2

Olympique Marseille (Franţa) – Zilina (Slovacia) 1-0

Grupa G:

Ajax Amsterdam (Olanda) – Auxerre (Franţa) 2-1

Real Madrid (Spania) – AC Milan (Italia) 2-0

Grupa H:

Sporting Braga (Portugalia) – Partizan Belgrad (Serbia) 2-0

Arsenal (Anglia) – Şahtior Doneţk (Ucraina) 5-1

Miercuri, 20 octombrie 2010

Grupa A:

Inter Milano (Italia) – Tottenham (Anglia)

Twente (Olanda) – Werder Bremen (Germania)

Grupa B:

Schalke 04 (Germania) – Hapoël Tel-Aviv (Israel)

Olympique Lyon (Franţa) – Benfica (Portugalia)

Grupa C:

Glasgow Rangers (Scoţia) – Valencia (Spania)

Manchester United (Anglia) – Bursaspor (Turcia)

Grupa D:

Panathinaikos (Grecia) – Rubin Kazan (Rusia)

FC Barcelona (Spania) – FC Copenhaga (Danemarca).