Tag: bordeaux

Fotbal in Franta – Sezonul 2013-2014

fotbal-franta

Sezonul 2013-2014 nu a fost unul extrem de spectaculos in Franta, echipele de pe primele doua locuri stiindu-se inca de la inceputul sezonului. Monaco si PSG au investit multi bani in jucatori iar asta s-a vazut pana la finalul sezonului. PSG a ridicat pentru a doua oara consecutiv trofeul Ligue 1, reusind sa obtina 89 de puncte, cu 9 puncte mai mult decat ocupant locului 2, AS Monaco. La revenirea in prima liga franceza, echipa din Monaco, sustinuta de un milionar rus si care a adus o multime de vedete vara trecuta, a reusit un sezon bun, urmand a merge in grupele UEFA Champions League in sezonul urmator.

Lille a completat podiumul, in extremis, dupa ce a invins in ultima etapa cu 4-1 in deplasare la Lorient. Lille va juca in play-off-ul UEFA Champions League, unde e foarte posibil sa dea de un adversar dificil. Asta vor vedea insa la mijlocul lui august 2014.

In Europa League vor merge in acest sezon trei echipe. Una din ele e Saint-Etienne, echipa care s-a clasat pe locul 4 in Ligue 1, ratand la limita Liga Campionilor. Urmatoarea echipa e Olympique Lyon, clasata departe de podium, dar care a ajuns in finala Cupei Ligii Frantei, pierduta cu PSG, motiv pentru care vor si juca in turul 3 al Europa League. Tot in turul 3 al Europa League va merge Guingamp, castigatoarea cupei Frantei, clasata insa doar pe locul 16 in Ligue 1. Ramane de vazut cum se vor descurca in cea de-a doua competitie Europeana.

Olympique Marseille a terminat abia pe locul 6 si a ratat orice competitie europeana pentru sezonul urmator. Vor avea mai mult timp sa se concentreze pe campionat. Bordeaux e intr-un con de umbra de vreo 2 sezoane, fiind echipa egalurilor sezonul trecut, iar sezonul acesta fiind aproape de acelasi titlu, fiind insa intrecuta de Montpellier, echipa care a avut nu mai putin de 18 egaluri in 38 de meciuri. Bordeaux a fost pe locul 2, cu 14 egaluri in 38 de meciuri.

Nice, echipa care in sezonul trecut a terminat pe locul 5, abia s-a salvat de la retrogradare in acest sezon. In schimb a retrogradat Sochaux. Intr-un fel as spune ca era si timpul pentru asa ceva. De cateva sezoane incoace Sochaux se tot chinuie in prima liga din Franta, de multe ori salvandu-se in ultima etapa. Se pare ca nu si in acest sezon, cand intr-un final au retrogradat in Ligue 2. Alaturi de Sochaux au retrogradat cei de la Valenciennes, care au avut un sezon dezamagitor si au retrogradat dupa cateva sezoane bune in Ligue 1. Ajaccio parea condamnata la retrogradare inca din prima parte a sezonului, cand nu au reusit sa scoata prea multe puncte. Nici la finalul sezonului situatia nu a fost prea buna, echipa din Corsica strangand doar 23 de puncte, doar 4 victorii in 38 de meciuri.

Intr-un final, asa arata clasamentul final al sezonului 2013-2014 din Ligue 1:

Clasament Ligue 1 – Sezonul 2013-2014

#EchipaMJVEÎGMGPP
1Paris SG382783842389
2Monaco3823114633180
3Lille3820117462671
4Saint-Etienne382099563469
5Lyon38171011564461
6Marseille38161210534060
7Bordeaux38131411494353
8Lorient38131015485349
9Toulouse38121313465349
10Bastia38131015425649
11Reims38121214445248
12Rennes38111314474546
13Nantes38121016384346
14Evian TG38111116395144
15Montpellier3881812455342
16Guingamp3811918344242
17Nice3812620304442
18Sochaux38101018376140
19Valenciennes387823376529
20Ajaccio3841123377223

In Ligue 2 am avut un sezon relativ  strans, cu destul de multe egaluri, mai ales pentru echipele de la mijlocul clasamentului. La finalul sezonului a fost doar o singura echipa care a strans mai mult de 20 de victorii: Metz, echipa care a castigat Ligue 2 si au promovat in Ligue 1. Alaturi de ei au mai promovat cei de la Lens si Caen. Nancy a ratat promovarea in Ligue 1, fiind la 3 puncte distanta de Caen. Mai au de asteptat un sezon. Niort s-a clasat pe un surprinzator loc 5, in timp ce Dijon si Brest, echipa care au jucat in sezonul trecut in Ligue 1, s-au clasat pe locurile 6 si 7. Angers, echipa care pe sezonul trecut a terminat pe 4, a terminat acest sezon abia pe 9. Nici Troyes, echipa care sezoanele trecute a jucat in Ligue 1, nu s-a clasat mai bine. Abia locul 10.

Le Havre, echipa care a cochetat cu Ligue 1 in anii trecuti, a terminat abia pe locul 12, in timp ce Auxerre a terminat pe 16, foarte aproape de cele trei locuri retrogradabile. In Nacional au retrogradat Chateauroux, Istres si CA Bastia. Daca Chateauroux si CA Bastia nu sunt chiar echipe obisnuite cu Ligue 2, Istres e o echipa care a reusit la un moment dat sa promoveze chiar in Ligue 1, motiv pentru care e surprinzator sa ii vad retrogradand in Nacional.

Clasament Ligue 2 – Sezonul 2013-2014

#EchipaMJVEÎGMGPP
1Metz3822106552876
2Lens3817147584065
3Caen38181010654464
4Nancy3816139473761
5Niort38151310514758
6Dijon3814159534257
7Brest38151112383256
8Tours38151013635655
9Angers38141311464555
10Troyes3815716564452
11Créteil38121412575850
12Le Havre38111512434348
13Arles38101612363846
14Clermont38101513313845
15Nîmes38101414495444
16Auxerre38101315354543
17Laval38101216445242
18Châteauroux38101018435940
19Istres389920487436
20CA Bastia3841222216324

Din Nacional vor promova in Ligue 2 urmatoarele echipe: Orleans, Luzenac si Gazelec Ajaccio. De mentionat ar fi ca Strasbourg si Vannes, echipe care au mai jucat si in Ligue 1, au retrogradat la capatul sezonului in Nacional.

Deci, ca rezumat dupa acest sezon din Franta:

– PSG a castigat pentru a doua oara titlul in acest deceniu

– AS Monaco revine in Liga Campionilor dupa multi ani

– Lille va merge si in acest sezon in Liga Campionilor, la fel ca si Saint-Etienne si Olympique Lyon in Europa League

– Au retrogradat in Ligue 2 echipele Sochaux, Valenciennes si Ajaccio.

– Din Ligue 2 au promovat in Ligue 1 echipele Metz, Lens si Caen (surprinzator, toate echipele au doar 4 litere…)

– Din Ligue 2 au retrogradat Chateauxroux, Istres si CA Bastia si au promovat Orleans, Luzenac si Gazelec Ajaccio.

– Guingamp a castigat Cupa Frantei si va juca in sezonul urmator in Europa League

– Zlatan Ibrahimovic a castigat titlul de golgheter in Franta, cu 26 de goluri marcate. Urmatorii marcatori au cu 10 goluri mai putin, mai exact 16: Vincent Aboubakar (Lorient), Wissam Ben Yedder (Toulouse), Edison Cavani (PSG), Andre Pierre Gignac (Marseille) si Salomon Kalou (Lille).

{2013-2014} Grupe Europa League – Rezultate etapa 1

Rezultatele inregistrate in prima etapa a grupelor Europa League pentru sezonul 2013-2014

Valencia – Swansea 0-3

St. Gallen – Kuban Krasnodar 2-0

Dinamo Zagreb – Cernomoret Odessa 1-2

PSV Eindhoven – Ludogorets Razgrad 0-2

Salzburg – Elfsborg 4-0

Standard Liege – Esbjerg 1-2

Zulte Waregem – Wigan 0-0

NK Maribor – Rubin Kazan 2-5

Fiorentina – Pacos de Ferreira 3-0

Pandurii Targu Jiu – Dnipro Dnepropetrovsk 0-1

Eintracht Frankfurt – Bordeaux 3-0

Maccabi Tel Aviv – APOEL Nicosia 0-0

Dinamo Kiev – Genk 0-1

Thun – Rapid Viena 1-0

Freiburg – Slovan Liberec 2-2

Estoril Praia – Sevilla 1-2

Betis – Olympique Lyon 0-0

Vitoria Guimaraes – NK Rijeka 4-0

Apollon Limassol – Trabzonspor 1-2

Lazio Roma – Legia Varsovia 1-0

Sheriff Tiraspol – Anzhi Makhachkala 0-0

Tottenham – Tromso 3-0

PAOK Salonic – Sahtior Karagandy 2-1

Maccabi Haifa – AZ Alkmaar 0-1

{2013-2014} Franta – Ligue 1 – Rezultate etapa 2

Franta Ligue 1 – Rezultatele inregistrate in cadrul celei de-a doua etape a sezonului 2013-2014

Sochaux – Lyon 1-3

Marseille – Evian TG 2-0

Bastia – Valenciennes 2-0

Nice – Rennes 2-1

Reims – Lille 2-1

Saint-Etienne – Guingamp 1-0

Toulouse – Bordeaux 1-1

Monaco – Montpellier 4-1

Lorient – Nantes 2-1

PSG – Ajaccio 1-1

{2013-2014} Franta – Ligue 1 – Rezultate etapa 1

Franta Ligue 1 – Rezultatele inregistrate in prima etapa a sezonului 2013-2014

Montpellier – PSG 1-1

Bordeaux – Monaco 0-2

Evian TG – Sochaux 1-1

Lille – Lorient 1-0

Lyon – Nice 4-0

Nantes – Bastia 2-0

Rennes – Reims 2-1

Vallenciennes – Toulouse 3-0

Ajaccio – Saint-Etienne 0-1

Guingamp – Marseille 1-3

Franta / Ligue 1 / 2012-2013 / Rezultate etapa 30

Rezultatele inregistrate in meciurile disputate in cadrul etapei 30 din Ligue 1, sezonul 2012/2013

 Ligue 1 – Rezultate Etapa 30
29 Martie 2013 Paris SG Montpellier1 – 0
30 Martie 2013 Troyes Saint-Etienne2 – 2
30 Martie 2013 Ajaccio Toulouse2 – 3
30 Martie 2013 Bordeaux Lorient1 – 1
30 Martie 2013 Evian TG Reims2 – 2
30 Martie 2013 Rennes Nancy0 – 2
30 Martie 2013 Valenciennes Bastia3 – 4
31 Martie 2013 Brest Lille1 – 2
31 Martie 2013 Lyon Sochaux1 – 2
31 Martie 2013 Nice Marseille0 – 1

Clasament Ligue 1 dupa 30 de etape

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Paris SG30187554203461
2Marseille3016683532354
3Lyon30158749321753
4Saint-Etienne301311650252550
5Lille301310743311249
6Nice3013984134748
7Montpellier30136114436845
8Lorient30111184845344
9Bordeaux30101372925443
10Rennes30126124141042
11Toulouse30101193634241
12Valenciennes3099124045-536
13Bastia30106143856-1836
14Ajaccio30811113240-833
15Evian TG30710133443-931
16Reims30710132837-931
17Sochaux3087153247-1531
18Brest3085172944-1529
19Nancy3069152847-1927
20Troyes30413133653-1725

Europa League / 2012-2013 / Rezultate optimi Europa League

Rezultatele din meciurile tur ale optimilor Europa League, sezonul 2012-2013

Rezultate optimi europa league

Anzhi Makhachkala – Newcastle United 0-0

Un meci cu putine faze, terminat intr-o remiza alba. Newcastle porneste cu prima sansa in returul de la Newcastle.

Viktoria Plzen – Fenerbahce 0-1 (Pierre Webo 81′)

Pierre Achile Webo a marcat in minutul 81 si a provocat dezamagire printre fani adunati la Plzen in numar mare pentru a vedea o victorie a favoritilor, mai ales dupa victoria cu Napoli. Din pacate, au plecat dezamagiti acasa, mai ales ca echipa lor este in dezavantaj inainte meciului retur cu Fenerbahce de la Instanbul.

VFB Stuttgart – Lazio Roma 0-2 (Ederson 21′, Onazi 56′)

Stuttgart nu a avut prea multe sanse impotriva italienilor de la Lazio. Echipa lui Radu Stefan a marcat doua goluri si a controlat mare parte din meci, nemtii neavand prea multe sanse. E greu de crezut ca gruparea din Stuttgart va reusi sa revina in retur si sa se califice in sferturi.

Steaua Bucuresti – Chelsea 1-0 (Rusescu 34′ – penalty)

Un meci frumos, cu ceva ocazii de gol si cu o dominare surprinzatoare a Stelei. Jocul de pase al echipei romane a fost foarte bun, reusind sa iasa din cateva situatii grele destul de usor datorita jocului de pase. Au aparut insa si greseli, greseli care nu au fost insa transformate in ocazii de catre jucatorii echipei londoneze. Rusescu a marcat dintr-o lovitura de la 11 m in minutul 34 iar Steaua a luat o optiune serioasa sa se califice mai departe in sferturile Europa League. Insa pe terenul lui Chelsea putine echipe au plecat fara gol primit. Va reusi oare trupa lui Reghecampf sa nu primeasca gol pe Stamford Bridge ?

Levante – Rubin Kazan 0-0

Un nou meci fara goluri in care a fost implicata o echipa din Rusia. Levante nu a putut sa marcheze, Rubin nu s-a chinuit prea tare cu ocazile. Meciul retur de la Kazan va fi de urmarit, pentru ca niciuna din echipe nu mai poate juca la 0-0.

Basel – Zenit St. Petersburg 2-0 (Marcelo Diaz 83′, Alexander Frei 94′ – penalty)

Elvetienii au dat lovitura in ultimele 10 minute, dupa un gol marcat de Marcelo Diaz, au reusit sa marcheze si in ultimul minut de prelungiri, dupa un fault din postura de ultima aparator in careu al lui Neto. Frei a executat si a marcat, iar elvetienii au mari sanse sa mearga in sferturile Europa League.

Tottenham Hotspurs – Inter Milan 3-0 (Gareth Bale 6′, Gyllfy Sigursdsson 18′, Vertonghen 53′)

Tottenham Hotspurs a aratat aseara ca o echipa cu mari sanse sa castige Europa League. Cu un Gareth Bale fantastic si un jucatori extrem de rapizi si cu o tehnica excelenta, echipa londoneza a distrus pe italienii de la Inter. Chivu & compania n-au avut prea multe sanse la Londra, iar un 3-0 acasa este greu de obtinut. In proportie de 90 %, cei de la Tottenham vor merge mai departe in sferturile Europa League.

Benfica – Bordeaux 1-0 (Cedric Carraso 21′ – autogol)

Un meci strans, decis de un autogol al lui Cedric Carraso. Dubla nu este insa jucata, sansele sunt in continuare de 50 – 50 %.

16-zecimi Europa League – meciurile retur

Returul meciurilor din 16-zecimile Europa League, sezonul 2012-2013

Ora 20:00

CFR Cluj – Inter Milan (0-2 la general)

Metalist Harkov – Newcastle (0-0 la general)

Genk – VFB Stuttgart (1-1 la general)

Rubin Kazan – Atletico Madrid (2-0 la general)

Dnepr Dnepropetrovsk – Basel (0-2 la general)

Lazio – Borussia Monchengladbach (3-3 la general)

Olympique Lyon – Tottenham (1-2 la general)

Viktoria Plzen – Napoli (3-0 la general)

Ora 22:00

Hannover 96 – Anzhi Makhachkala (1-3 la general)

Liverpool – Zenit St. Petersburg (0-2 la general)

Fenerbahce – BATE Borisov (0-0 la general)

Olympiakos – Levante (0-3 la general)

Bordeaux – Dinamo Kiev (1-1 la general)

Benfica – Bayer Leverkusen (1-0 la general)

Chelsea – Sparta Praga (1-0 la general)

Steaua Bucuresti – Ajax Amsterdam (0-2 la general)

16-zecimi Europa League 2012-2013

Programul meciurilor din turul 16-zecimilor de finala ale Europa League, jucate pe data de 14 februarie 2013, sezonul 2012-2013

Ora 20:00

Anzhi Makhachkala – Hannover 96 3-1

Zenit St. Petersburg – Liverpool 2-0

BATE Borisov – Fenerbahce 0-0

Levante – Olympiakos 3-0

Dinamo Kiev – Bordeaux 1-1

Bayern Leverkusen – Benfica 0-1

Sparta Praga – Chelsea 0-1

Ajax Amsterdam – Steaua Bucuresti 2-0

Ora 22:00

Inter Milan – CFR Cluj 2-0

Newcastle – Metalist Harkov 0-0

VFB Stuttgart – Genk 1-1

Atletico Madrid – Rubin Kazan 0-2

Basel – Dnepr Dnepropetrovsk 2-0

Borussia Monchengladbach – Lazio 3-3

Tottenham Hottspur – Olympique Lyon 2-1

Napoli – Viktoria Plzen 0-3

Franta / Ligue 1 / Etapa 32 / PSG – Bordeaux 3-1

Data: 10 Aprilie 2010
Sezonul: 2009-2010
Goluri: 35′ Sylvain Armand, 74′ Mevlüt Erdinç, 86′ Guillaume Hoarau / 80′ Ludovic Sané

PSG: Apoula Edel – Christophe Jallet, Mamadou Sakho, Sylvain Armand, Zoumana Camara, Claude Makélélé, Granddi Ngoyi, Stephane Sessegnon, Guillaume Hoarau (87′ Jean-Eude Maurice), Ludovic Giuly (75′ Mateja Kežman), Mevlüt Erdinç (76′ Younousse Sankhare)

Bordeaux: Ulrich Ramé – Benoît Trémoulinas, Ludovic Sané, Marc Planus, Matthieu Chalmé, Michaël Ciani, Jaroslav Plašil, Wendel, Yoann Gourcuff (73′ Jussiê), Marouane Chamakh (75′ David Bellion), Yoan Gouffran (32′ Abdoulaye Keita)

Cartonase: Claude Makélélé (39′ – galben) / Ulrich Ramé (31′ – rosu), Michaël Ciani (42′ – galben), Ludovic Sané (85′ – galben)

Uefa Champions League / Sferturi / Bordeaux – Olympique Lyon 1-0

Duelul francez din sferturile de finala ale ligii campionilor a adus in fata campioanele din ultimii 10 ani ale Ligue 1. Dupa un meci tur in care Lyon a reusit cumva cumva sa bata cu 3-1, in retur Bordeaux a incercat din rasputeri sa invinga cu 2-0, insa echipa din Lyon s-a aparat eroic in final si a obtinut calificarea. Golul lui Chamakh inainte de pauza a fost insuficient pentru a ii duce pe cei de la Bordeaux in semifinalele competitiei.

Lyon se califica in premiera in semifinalele Uefa Champions League, unde va da piept cu echipa germana Bayern Munchen. Stiind stilul in care joaca formatile din Franta si Germania, pot spune ca acest meci va fi echilibrat.

Data: 7 Aprilie 2010
Goluri: 45′ Marouane Chamakh

Bordeaux: Cédric Carrasso – Benoît Trémoulinas, Ludovic Sané, Marc Planus (85′ Fernando Cavenaghi), Michaël Ciani, Alou Diarra (70′ Matthieu Chalmé), Jaroslav Plašil, Wendel, Yoann Gourcuff, Jussiê (77′ Yoan Gouffran), Marouane Chamakh

Lyon: Hugo Lloris – Aly Cissokho, Anthony Réveillère, Cris, Jean-Alain Boumsong (77′ Mathieu Bodmer), Jérémy Toulalan, Kim Källström, Maxime Gonalons, Michel Bastos (88′ Ederson), Bafétimbi Gomis (66′ Miralem Pjanić), César Delgado

Mai poti citi despre sferturile Uefa Champions League, sezonul 2009-2010:

Manchester United – Bayern Munchen 3-2

TSKA Moscova – Inter Milano 0-1

Barcelona – Arsenal 4-1