Tag: FC Porto

{2014-2015} UEFA Champions League – Etapa 2 – Ziua 1

Etapa a doua din UEFA Champions League a inceput marti seara cu meciurile din grupele E-H si cu cateva intalniri interesante precum Manchester City – AS Roma sau PSG – Barcelona, ambele terminate surprinzator. A fost o seara cu cateva surprize notabile si probabil ca pariorii isi numara pierderile dupa aceasta seara de Liga Campionilor.

Rezultatele din prima zi a celei de-a doua etape din UEFA Champions League sunt urmatoarele:

Grupa E

CSKA Moscova – Bayern Munchen 0-1

( – / Thomas Muller 22′)

Manchester City – AS Roma 1-1

(Sergio Aguero 4′ / Francesco Totti 23′)

Grupa F

PSG – Barcelona 3-2

(David Luiz 10′, Marco Verratti 26′, Blaise Matuidi 54′ / Lionel Messi 11′, Neymar 56′)

APOEL Nicosia – Ajax Amsterdam 1-1

(Gustavo Manduca 32′ / Lucas Andersen 28′)

Grupa G

Schalke 04 – NK Maribor 1-1

(Klaas Jan Huntelaar 56 ‘ / Damian Bohar 37’)

Sporting Lisabona – Chelsea 0-1

( – / Nemanja Matic 34′)

Grupa H

Sahtior Donetk – FC Porto 2-2

(Alex Teixeira 52′, Luiz Adriano 85′ / Jackson Martinez 89′, 93′)

BATE Borisov – Athletic Bilbao 2-1

(Dzianis Polyakos 19′, Aleksandr Karnitskiy 41′ / Aduriz 45′)

{2014-2015} Grupe UEFA Champions League – Etapa 1 – Ziua 2

Dupa o zi cu 23 de goluri ieri, avem o noua zi cu o multime de goluri, doar 20 de aceasta data si o multime de egaluri, nu mai putin de 4 rezultate de egalitate, dintre care 3 rezultate de 1-1.

Pe langa aceste 4 egaluri, am avut si doua victorii la limita, cu scorul de 1-0 si doua meciuri in care am avut o multime de goluri. Roma s-a impus categoric in primul meci de acasa dupa revenirea in Champions League, iar FC Porto a distrus pe bielorusii de la BATE Borisov. Rezultatele si marcatorii din aceasta zi, mai jos:

AS Roma – CSKA Moscova 5-1

(Juan Iturbe 6′, Gervinho 10′, 31′, Maicon 20′, Sergey Ignashevich (autogol) 50′ / Ahmed Musa 82′)

Bayern Munchen – Manchester City 1-0

(Jerome Boateng 90′)

FC Barcelona – APOEL Nicosia 1-0

(Gerrard Pique 28′)

Ajax Amsterdam – PSG 1-1

(Lasse Schone 74′ / Edison Cavani 14′)

NK Maribor – Sporting Lisabona 1-1

(Luka Zahovic 92′ / Nani 80′)

FC Porto – BATE Borisov 6-0

(Yacine Brahimi 5′, 32′, 57′, Jackson Martinez 37′, Adrian 61′, Vincent Aboubakar 76′)

Athletic Bilbao – Sahtior Donetsk 0-0

 

{2014-2015} UEFA Champions League – Rezultate Play-Off

champions-league

Play-Off-ul UEFA Champions League a adus o multime de rezultate surprinzatoare. Steaua Bucuresti a fost eliminata la penaltiuri de Ludogorets Razgrad… cu Cosmin Moti in poarta, dupa ce a primit gol in minutul 90. Salzburg a fost invinsa categoric de Malmo FF, care a produs inca un soc si va juca in Grupele UEFA Champions League. Arsenal a invins destul de greu pe Besiktas, doar 1-0 pe Emirates, in timp ce Bayer Leverkusen s-a distrat cu FC Copenhaga, scor 4-0. Athletic Bilbao a reusit sa o scoata din Liga pe Napoli, in cel mai tare duel al serii de miercuri. Interesant e ca toate echipele care au jucat acasa meciul retur in ziua de miercuri s-au calificat mai departe.

De fapt 9 cele 10 echipe care s-au calificat au jucat meciul retur acasa. Puteau fi chiar 10 din 10, dar Celtic nu a jucat fantastic cu NK Maribor si s-a vazut infranta.

Rezultatele inregistrate in play-off-ul UEFA Champions League in sezonul 2014-2015

Malmo FF – Salzburg 3-0 (1-2 in tur, 4-2 la general)

Ludogoretz Razgrad – Steaua Bucuresti 1-0, 6-5 dupa penaltiuri (0-1 in tur, 1-1 la general)

Arsenal – Besiktas Istanbul 1-0 (0-0 in tur, 1-0 la general)

Bayer Leverkusen – FC Copenhaga 4-0 (3-2 in tur, 7-2 la general)

Athletic Bilbao – Napoli 3-1 (1-1 in tur, 4-2 la general)

Zenit St. Petersburg – Standard Liege 3-0 (1-0 in tur, 4-0 la general)

APOEL Nicosia – Aalborg 4-0 (1-1 in tur, 5-0 la general)

BATE Borisov – Slovan Bratislava 3-0 (1-1 in tur, 4-1 la general)

FC Porto – Lille 2-0 (1-0 in tur, 3-0 la general)

Celtic – NK Maribor 0-1 (1-1 in tur, 1-2 la general)

 

{2014-2015} UEFA Champions League – Play-Off – Rezultate mansa 1

champions-league

Rezultatele inregistratate in prima mansa a play-off-ului UEFA Champions League pentru sezonului 2014-2015

FC Salzburg – Malmo 2-1

(F. Schiemer 16′, Soriano 54′ / E. Forsberg 91′)

Steaua Bucuresti – Ludogorets Razgrad 1-0

(Alexandru Chipchiu 88′)

Besiktas – Arsenal 0-0

FC Copenhaga – Bayer Leverkusen 2-3

(M. Jorgensen 9′, D. Amartey 13′ / S. Kiesling 5′, K. Bellarabi 31′, Heung-Min Son 42′)

Napoli – Athletic Bilbao 1-1

(Gonzalo Higuain 68′ / Iker Muniain 41′)

Standard Liege – Zenit St. Petersburg 0-1

(O. Shatov 16′)

Aalborg – APOEL Nicosia 1-1

(N. Thomsen 16′ / Vinicius 54′)

Slovan Bratislava – BATE Borisov 1-1

(Robbert Vittek 80′ / Tomas Jablonsky (AG) 44′)

Lille – FC Porto 0-1

(Hector Herrera 61′)

NK Maribor – Celtic 1-1

(Damjan Bohar 14′ / Callum McGregor 6′)

 

 

{2014-2015} UEFA Champions League – Extragere Play-off

champions-league

Update:

Se pare ca pana la urma Legia Varsovia a fost eliminata din Liga Campionilor, iar Celtic Glasgow a mers in play-off. Motiv pentru care Ludogorets Razgrad a mers in cea de-a doua urna. Iar de acolo a fost extrasa impotriva Stelei. Celelalte meciuri din Play-Off-ul UEFA Champions League sunt:

Ruta Campioanelor

Salzburg – Malmo FF

Steaua Bucuresti – Ludogorets Razgrad

NK Maribor – Celtic Glasgow

Aalborg – APOEL Nicosia

Slovan Bratislava – BATE Borisov

Ruta Non-Campioanelor

Standard Liege – Zenit St. Petersburg

Besiktas – Arsenal

FC Copenhaga – Bayer Leverkusen

Napoli – Athletic Bilbao

Lille – FC Porto

Vineri, 8 august 2014, incepand cu ora 11:00 va avea loc extragerea play-off-ului UEFA Champions League, editia 2014-2015. Steaua este pentru al treilea an consecutiv in aceasta runda, acesta fiind ultimul pas pentru campioana Romaniei inaintea grupelor UEFA Champions. Dar un pas dificil, pentru ca aici s-au calificat cele mai bune echipe campioane de dupa locul 15 in clasamentul coeficientilor, iar adversarii nu sunt chiar cei mai simpli.

Cei cinci posibili adversari ai Stelei in extragerea de maine vor fi NK Maribor (Slovenia), Legia Varsovia (Polonia), Slovan Bratislava (Slovacia), Malmo FF (Suedia) si Aalborg (Danemarca).

Legia Varsovia va fi o nuca extrem de tare pentru orice echipa trecuta ca “Seeded” in lista UEFA. Acestia au invins in turul 3 preliminar pe Celtic cu scorul general de 6-1, deci nu ar fi echipa peste care Steaua ar vrea sa mai dea. Din nou. Pentru ca anul trecut, in drumul spre grupe, au dat de campioana Poloniei si s-au calificat cu multa sansa, dupa un 1-1 acasa si un 2-2 in deplasare. Sa speram ca anul acesta va intalni alta echipa, pentru ca polonezii s-au intarit serios.

NK Maribor este o echipa care de ani buni tot ajunge in play-off-ul UEFA Champions League, dar rar reuseste sa intre in grupe. In turul 3 au trecut de Maccabi Tel Aviv cu scorul general de 3-2. Nu ar fi cel mai usor adversar pentru Steaua, dar cu siguranta gruparea ros-albastra ar putea trece de campioana Sloveniei.

Slovan Bratislava pare, la prima vedere, cel mai accesibil adversar pentru Steaua. Campioana Slovaciei nu a ajuns chiar usor aici, in turul trei abia trecand de campioana Moldovei, scor general 2-1. Probabil ca aceasta ar fi adversarul pe care Steaua si-l va dori cel mai mult maine la tragera la sorti.

Malmo FF pare la prima vedere o echipa mai slaba, dar prin faptul ca au trecut in turul 3 de campioana Cehiei, Sparta Praga, ii face un adversar redutabil pentru stelisti. Totusi, se pare ca jocul lor depinde cat de buna e ziua lor si, in special, de cine il marcheaza pe Markus Rosenberg, principala lor arma.

Aalborg s-a calificat dupa o victorie surprizantoare in returul cu Dinamo Zagreb, 2-1 in deplasare. E o echipa daneza, acestea punand suficiente probleme echipelor romanesti de-a lungul timpului. Cumva o necunoscuta in fotbalul romanesc, dar formatia daneza s-a descurcat destul de bine in sezonul trecut incat sa castige titlul. Ar putea trece Steaua de ea ? Probabil, dar ar trebui sa elimine gafele din meciurile trecute si sa marcheze atunci cand au ocazia.

Situatia sta in felul urmator la tragerea la sorti.

Ruta Campioanelor

Capi de serie: Salzburg (46.185), Steaua (39.451), APOEL Nicosia (37.650), BATE Borisov (33.725), Ludogoretz Razgrad (18.125)

Non Capi de serie: NK Maribor (16.200), Legia Varsovia (15.275), Slovan Bratislava (8.700), Malmo FF (6.265), Aalborg (5.260)

In cealalta parte, pe ruta non-campioanelor, putea avea niste dueluri extrem de tari precum Arsenal – Athletic Bilbao sau Napoli – Athletic Bilbao. Vor fi niste dueluri stransa pentru a putea merge in grupele UEFA Champions League.

Ruta Non-Campioanelor

Capi de serie: Arsenal (112.949), FC Porto (105.459), Zenit St. Petersburg (73.899), Bayer Leverkusen (70.328), Napoli (61.387)

Non Capi de Serie: Athletic Bilbao (54.542), Lille (45.300), Fc Copenhaga (45.260), Standard Liege (38.260), Besiktas (32.840)

Portugalia – Liga Sagres – Sezonul 2013-2014

fotbal-portugalia-2014

Rezultatele inregistrate in tot sezonul 2013-2014 in prima liga din Portugalia: Liga Sagres. Sezonul 2013-2014 a fost unul extrem de benefic pentru Benfica, care a reusit sa castige cele trei trofee puse in joc in campionatul Portugaliei: Campionatul, Cupa Portugaliei si Cupa Ligii Portugaliei. Din pacate pentru ei, au ratat din nou Europa League, pentru al doilea an consecutiv, de aceasta data in finala contra celor de la Sevilla.

Sporting Lisabona a reusit un sezon foarte bun si a revenit in Liga Campionilor, in timp ce FC Porto va trebui sa joace in preliminarii pentru a merge in grupele UEFA Champions League. Estoril Praia merge si in acest an in Europa League de pe locul 4, iar alaturi de ea vor mai merge in Europa League Nacional Funchal si Rio Ave (finalista atat in Cupa Portugaliei, cat si in Cupa Ligii Portugaliei).

De retrogradat a retrogradat doar Olhanense, in timp ce Pacos de Ferreira a jucat un baraj impotriva locului 3 din Liga de Honra, Desportivo Aves, baraj pe care la si castigat, motiv pentru care va ramane in Liga Sagres si in sezonul urmator.

De promovat au promovat doua echipe + una bonus. Cele doua echipe care au promovat sportiv au fost Moreirense si Penafiel, in timp ce Boavista Porto a fost reprimita in prima liga portugheza in urma unui proces extrem de complicat, urmand ca in sezonul 2014-2015 sa vedem 18 echipe in prima liga din Portugalia

Clasament final Liga Sagres 2013-2014

#EchipaMJVEÎGMGPP
1Benfica302352581874
2Sporting Lisabona302073542067
3FC Porto301947572561
4Estoril Praia301596422654
5Nacional Funchal3011127433345
6Maritimo3011811404441
7Setubal3010911414139
8Coimbra3091011253537
9Braga3010713393737
10Guimaraes3010515303535
11Rio Ave308814213532
12Arouca308715284231
13Gil Vicente308715233731
14Belenenses3061014193328
15Paços de Ferreira306618285924
16Olhanense306618214924

Rezultate Liga Sagres 2013-2014

Etapa 1 (16-18.08.2013)

Pacos de Ferreira – Braga 0-2
Estoril Praia – Nacional Funchal 3-1
Vitoria Guimaraes – Olhanense 2-0
Sporting Lisabona – Arouca 5-1
Belenenses – Rio Ave 0-3
Gil Vicente – Academica Coimbra 2-0
Maritimo – Benfica 2-1
Vitoria Setubal – FC Porto 1-3

Etapa 2 (24-26.08.2013)

Olhanense – Pacos de Ferreira 1-0
Academica Coimbra – Sporting Lisabona 0-4
Rio Ave – Vitoria Setubal 2-0
Nacional Funchal – Vitoria Guimaraes 1-1
Benfica – Gil Vicente 2-1
Arouca – Estoril Praia 1-2
FC Porto – Maritimo 3-0
Braga – Belenenses 2-1

Etapa 3 (31.08-02.09.2013)

Vitoria Guimaraes – Vitoria Setubal 1-4
Sporting Lisabona – Benfica 1-1
Arouca – Rio Ave 1-0
Maritimo – Olhanense 1-1
Belenenses – Nacional Funchal 2-3
Pacos de Ferreira – FC Porto 0-1
Gil Vicente – Braga 1-0
Estoril Praia – Academica Coimbra 1-1

Etapa 4 (14-15.09.2013)

Rio Ave – Vitoria Guimaraes 0-1
Benfica – Pacos de Ferreira 3-1
FC Porto – Gil Vicente 2-0
Academica Coimbra – Belenenses 2-1
Vitoria Setubal – Maritimo 2-4
Nacional Funchal – Arouca 0-1
Olhanense – Sporting Lisabona 0-2
Braga – Estoril Praia 3-2

Etapa 5 (20-23.09.2013)

Arouca – Braga 0-1
Gil Vicente – Olhanense 1-1
Belenenses – Maritimo 1-0
Sporting Lisabona – Rio Ave 1-1
Nacional Funchal – Academica Coimbra 1-0
Vitoria Guimaraes – Benfica 0-1
Estoril Praia – FC Porto 2-2
Pacos de Ferreira – Vitoria Setubal 1-1

Etapa 6 (27-30.09.2013)

FC Porto – Vitoria Guimaraes 1-0
Academica Coimbra – Arouca 0-0
Rio Ave – Nacional Funchal 0-3
Maritimo – Pacos de Ferreira 3-4
Olhanense – Estoril Praia 1-2
Benfica – Belenenses 1-1
Braga – Sporting Lisabona 1-2
Vitoria Setubal – Gil Vicente 2-2

Etapa 7 (04-07.10.2013)

Academica Coimba – Rio ave 0-1
Belenenses – Olhanense 2-0
Sporting Lisabona – Vitoria Setubal 4-0
Gil Vicente – Pacos de Ferreira 2-1
Nacional Funchal – Braga 3-0
Arouca – FC Porto 1-3
Estoril Praia – Benfica 1-2
Vitoria Guimaraes – Maritimo 1-0

Etapa 8 (25-28.10.2013)

Braga – Academica Coimbra 0-1
Olhanense – Arouca 1-0
Rio Ave – Gil Vicente 0-1
Vitoria Setubal – Belenenses 0-0
Benfica – Nacional Funchal 2-0
FC Porto – Sporting Lisabona 3-1
Maritimo – Estoril Praia 1-3
Pacos de Ferreira – Vitoria Guimaraes 1-3

Etapa 9 (01-03.11.2013)

Academica Coimba – Benfica 0-3
Belenenses – FC Porto 1-1
Sporting Lisabona – Maritimo 3-2
Arouca – Pacos de Ferreira 0-0
Nacional Funchal – Olhanense 0-0
Estoril Praia – Vitoria Setubal 0-2
Gil Vicente – Vitoria Guimaraes 1-0
Braga – Rio Ave 0-1

Etapa 10 (23-25.11.2013)

Benfica – Braga 1-0
FC Porto – Nacional Funchal 1-1
Rio Ave – Estoril Praia 0-2
Vitoria Setubal – Arouca 1-0
Maritimo – Gil Vicente 3-2
Pacos de Ferreira – Belenenses 1-0
Vitoria Guimaraes – Sporting Lisabona 0-1
Olhanense – Academica Coimba 0-1

Etapa 11 (29.11-02.12.2013)

Braga – Olhanense 4-1
Academica Coimbra – FC Porto 1-0
Arouca – Maritimo 1-2
Belenenses – Gil Vicente 0-0
Nacional Funchal – Vitoria Setubal 2-2
Rio Ave – Benfica 1-3
Sporting Lisabona – Pacos de Ferreira 4-0
Estoril Praia – Vitoria Guimaraes 0-2

Etapa 12 (06-09.12.2013)

Benfica – Arouca 2-2
Pacos de Ferreira – Estoril Praia 0-3
Vitoria Guimaraes – Belenenses 0-0
FC Porto – Braga 2-0
Maritimo – Nacional Funchal 2-2
Olhanense – Rio Ave 0-1
Gil Vicente – Sporting Lisabona 0-2
Vitoria Setubal – Academica Coimba 1-0

Etapa 13 (13-16.12.2013)

Academica Coimba – Maritimo 1-1
Braga – Vitoria Setubal 2-0
Sporting Lisabona – Belenenses 3-0
Arouca – Vitoria Guimaraes 0-2
Olhanense – Benfica 2-3
Rio Ave – FC Porto 1-3
Nacional Funchal – Pacos de Ferreira 2-1
Estoril Praia – Gil Vicente 2-0

Etapa 14 (19-22.12.2013)

Maritimo – Braga 2-2
FC Porto – Olhanense 4-0
Vitoria Setubal – Benfica 0-2
Pacos de Ferreira – Rio Ave 0-0
Vitoria Guimaraes – Academica Coimbra 3-0
Sporting Lisabona – Nacional Funchal 0-0
Gil Vicente – Arouca 0-3
Belenenses – Estoril Praia 0-0

Etapa 15 (10-12.01.2014)

Braga – Vitoria Guimaraes 3-0
Rio Ave – Maritimo 1-1
Estoril Praia – Sporting Lisabona 0-0
Arouca – Belenenses 2-0
Academica Coimba – Pacos de Ferreira 4-2
Benfica – FC Porto 2-0
Olhanense – Vitoria Setubal 2-1
Nacional Funchal – Gil Vicente 2-0

Etapa 16 (17-20.01.2014)

Olhanense – Guimaraes 0-1
Arouca – Sporting Lisabona 1-2
Rio Ave – Belenenses 1-0
Academica Coimbra – Gil Vicente 1-0
Braga – Pacos de Ferreira 1-1
Benfica – Maritimo 2-0
FC Porto – Vitoria Setubal 3-0
Nacional Funchal – Estoril Praia 2-2

Etapa 17 (31.01-05.02.2014)

Estoril Praia – Arouca 1-1
Maritimo – FC Porto 1-0
Vitoria Setubal – Rio Ave 2-0
Gil Vicente – Benfica 1-1
Belenenses – Braga 2-1
Sporting Lisabona – Academica Coimbra 0-0
Vitoria Guimaraes – Nacional Funchal 1-2
Pacos de Ferreira – Olhanense 3-1

Etapa 18 (08-11.02.2014)

Nacional Funchal – Belenenses 2-0
Vitoria Setubal – Vitoria Guimaraes 3-2
Rio Ave – Arouca 1-1
Olhanense – Maritimo 1-1
FC Porto – Pacos de Ferreira 3-0
Braga – Gil Vicente 4-1
Academica Coimbra – Estoril Praia 0-1
Benfica – Sporting Lisabona 2-0

Etapa 19 (15-17.02.2014)

Belenenses – Academica Coimbra 0-0
Sporting Lisabona – Olhanense 1-0
Maritimo – Vitoria Setubal 1-0
Arouca – Nacional Funchal 1-1
Vitoria Guimaraes – Rio Ave 1-0
Pacos de Ferreira – Benfica 0-2
Gil Vicente – FC Porto 1-2
Estoril Praia – Braga 2-1

Etapa 20 (21-24.02.2014)

Academica Coimbra – Nacional Funchal 0-0
Braga – Arouca 2-2
Rio Ave – Sporting Lisabona 1-2
Olhanense – Gil Vicente 2-1
Vitoria Setubal – Pacos de Ferreira 4-0
Maritimo – Belenenses 2-0
FC Porto – Estoril Praia 0-1
Benfica – Vitoria Guimaraes 1-0

Etapa 21 (01-03.03.2014)

Estoril Praia – Olhanense 4-0
Sporting Lisabona – Braga 2-1
Gil Vicente – Vitoria Setubal 1-0
Pacos de Ferreira – Maritimo 3-1
Nacional Funchal – Rio Ave 1-1
Belenenses – Benfica 0-1
Vitoria Guimaraes – FC Porto 2-2
Arouca – Academica Coimbra 0-3

Etapa 22 (07-10.03.2014)

Rio Ave – Academica Coimbra 0-0
Braga – Nacional Funchal 2-1
Olhanense – Belenenses 0-0
Pacos de Ferreira – Gil Vicente 0-2
Benfica – Estoril Praia 2-0
Vitoria Setubal – Sporting Lisabona 2-2
FC Porto – Arouca 4-1
Maritimo – Vitoria Guimaraes 2-1

Etapa 23 (14-17.03.2014)

Academica Coimbra – Braga 1-1
Gil Vicente – Rio Ave 1-2
Estoril Praia – Maritimo 1-0
Vitoria Guimaraes – Pacos de Ferreira 1-2
Belenenses – Vitoria Setubal 1-3
Arouca – Olhanense 2-0
Sporting Lisabona – FC Porto 1-0
Nacional FUnchal – Benfica 2-4

Etapa 24 (21-24.03.2014)

Rio Ave – Braga 1-1
Vitoria Guimaraes – Gil Vicente 0-0
Maritimo – Sporting Lisabona 1-3
Olhanense – Nacional Funchal 1-1
Pacos de Ferreira – Arouca 3-1
Benfica – Academica Coimbra 3-0
FC Porto – Belenenses 1-0
Vitoria Setubal – Estoril Praia 1-1

Etapa 25 (28-30.03.2014)

Belenenses – Pacos de Ferreira 1-1
Sporting Lisabona – Vitoria Guimaraes 1-0
Arouca – Vitoria Setubal 1-0
Academica Coimbra – Olhanense 2-1
Estoril Praia – Rio Ave 0-1
Gil Vicente – Maritimo 1-1
Braga – Benfica 0-1
Nacional Funchal – FC Porto 2-1

Etapa 26 (04-07.04.2014)

Vitoria Guimaraes – Estoril Praia 1-3
Olhanense – Braga 0-2
Pacos de Ferreira – Sporting Lisabona 1-3
Maritimo – Arouca 1-0
Gil Vicente – Belenenses 0-1
Vitoria Setubal – Nacional Funchal 3-0
FC Porto – Academica Coimbra 3-1
Benfica – Rio Ave 4-0

Etapa 27 (11-14.04.2014)

Academica Coimbra – Vitoria Setubal 1-1
Nacional Funchal – Maritimo 2-0
Belenenses – Vitoria Guimaraes 3-1
Rio Ave – Olhanense 1-2
Sporting Lisabona – Gil Vicente 2-0
Arouca – Benfica 0-2
Braga – FC Porto 1-3
Estoril Praia – Pacos de Ferreira 1-0

Etapa 28 (17-21.04.2014)

Vitoria Guimaraes – Arouca 2-3
Maritimo – Academica Coimbra 3-1
Pacos de Ferreira – Nacional Funchal 0-5
Gil Vicente – Estoril Praia 0-0
Belenenses – Sporting Lisabona 0-1
Benfica – Olhanense 2-0
Vitoria Setubal – Braga 1-1
FC Porto – Rio Ave 3-0

Etapa 29 (03-04.05.2014)

Nacional Funchal – Sporting Lisabona 1-1
Benfica – Vitoria Setubal 1-1
Rio Ave – Pacos de Ferreira 0-0
Olhanense – FC Porto 2-1
Arouca – Gil Vicente 1-0
Academica Coimbra – Vitoria Guimaraes 0-0
Estoril Praia – Belenenses 1-1
Braga – Maritimo

Etapa 30 (10-11.05.2014)

Belenenses – Arouca 1-0
Pacos de Ferreira – Academica Coimbra 2-4
Vitoria Setubal – Olhanense 3-1
Vitoria Guimaraes – Braga 1-0
FC Porto – Benfica 2-1
Sporting Lisabona – Estoril Praia 0-1
Gil Vicente – Nacional Funchal 1-0
Maritimo – Rio Ave 1-0

Un sezon frumos, cu cateva rezultate neasteptate, dar care pana la urma a aratat forta pe care o are Benfica in acest moment in Portugalia.

Fotbal in Portugalia – Sezonul 2013-2014

fotbal-portugalia-2014

Fotbalul din Portugalia s-a impartit, ca in fiecare an, intre cele 4 mari formatii: Braga, Benfica, Porto si Sporting Lisabona. Anul asta situatia s-a schimbat putin, pentru ca FC Porto a decazut usor dupa ce si-a vandut majoritatea vedetelor in Europa, reusind doar locul 3 in acest sezon, la 13 puncte de campioana: Benfica. Cluburile din Lisabona s-au batut pana in etapa a 27-a pentru titlu, pana la urma Benfica reusind sa ia titlul celor de la Sporting Lisabona, o echipa placut schimbata fata de ultimii ani, reusind sa revina in Liga Campionilor dupa o pauza de cativa ani.

Braga in schimb a fost o dezamagire. Desi Raul Rusescu s-a aflat in lotul acestor, acestia nu au reusit sa termine decat pe locul 9, departe de locurile de Europa League, competitie pe care Braga o va rata dupa multi ani.

Estoril Praia a fost supriza placuta in sezonul trecut, iar anul acesta si-a respectat statutul, terminand pe locul 4 in clasament, destul de aproape de plutonul fruntas de 3 echipe. Nacional Funchal joaca si in acest an in Europa League, echipa din Funchal fiind o prezenta relativ constanta in cupele Europene.

In partea cealalta a clasamentului a fost lupta pana la final. Pacos de Ferreira, echipa care in sezonul trecut a jucat in preliminariile UEFA Champions League si in grupele Europa League (in grupa cu Pandurii Targu Jiu), a decazut teribil. A terminat sezonul abia pe locul 15 si a trebuit sa joace baraj pentru ramanerea in prima liga din Portugalia, pe care l-a castigat cu 3-1 la general impotriva celor de la Desportivo Aves.

Echipa care a retrogradat a fost Olhanense, echipa care intr-un parea destinata pentru locul 16. Pe langa ei doar Belenenses au jucat slab sezonul asta.

Echipele cu traditie din Portugalia (cele din afara grupului echipelor puternice) au ocupat pozitii pe la jumatatea clasamentului. Maritimo a terminat pe 6, Vitoria Setubal pe 7, Academica Coimbra pe 8, Vitoria Guimaraes pe 10. Rio Ave a fost o alta supriza placuta, dar nu neaparat in campionat, unde a terminat pe 10, ci in Cupa Portugaliei si in Cupa Ligii Portugaliei, in ambele finale pierzand cu Benfica.

Benfica a reusit in acest sezon sa castige toate cele trei trofee interne din Portugalia, dar nu a reusit, pentru a 8 a oara, sa castige o finala de cupa europeana, dupa ce a pierdut la penaltiuri finala cu Sevilla.

Un lucru interesant in Portugalia e ca a retrogradat doar o echipa, dar au promovat doua, astfel incat Liga Sagres ar trebui sa aiba in sezonul urmator un numar 17 echipe ? Ceva e dubios in toata treaba asta. Asa ca m-am apucat de sapat mai adanc si am descoperit ca Boavista Porto, cel mai “batran” club din Portugalia, va reveni in prima liga. Si m-am intrebat cum naiba e asta posibil ? Si am aflat ca ei au exact aceleasi probleme ca si noi legate de licentieri si porcarii de genul. Asa ca au dat un loc celor de la Boavista in prima liga din Portugalia. Dubios ? Cel putin.

In fine, clasamentul final al sezonului din Liga Sagres a fost urmatorul:

Portugalia – Liga Sagres – Clasament final Sezonul 2013-2014

#EchipaMJVEÎGMGPP
1Benfica302352581874
2Sporting Lisabona302073542067
3FC Porto301947572561
4Estoril Praia301596422654
5Nacional Funchal3011127433345
6Maritimo3011811404441
7Setubal3010911414139
8Coimbra3091011253537
9Braga3010713393737
10Guimaraes3010515303535
11Rio Ave308814213532
12Arouca308715284231
13Gil Vicente308715233731
14Belenenses3061014193328
15Paços de Ferreira306618285924
16Olhanense306618214924

Am trecut de prima liga din Portugalia, sa mergem mai departe in cea de-a doua liga portugheza, unde avem tot o singura serie cu 22 de echipe, dintre care 2 au promovat direct, iar una, locul 3 (sau 4, in cazul sezonului trecut), joaca barajul de promovare.

Campioni dupa 42 de etape au fost cei de la Moreirense, care revin in Liga Sagres dupa cativa ani. Alaturi de ei au mai promovat direct cei de la Penafiel, locul 3 la finalul sezonului. Porto II a terminat pe locul 2 in clasament, dar dupa cum va dati seama, nu au drept de promovare in prima liga din Portugalia. Desportivo Aves a jucat barajul, pe care l-a pierdut in fata celor de la Pacos de Ferreira.

E interesant un lucru aici. Cele 4 echipe mari din Portugalia au echipele de rezerva in Liga de Honra (cea de-a doua liga portugheza) iar acestea s-au comportat respectabil. Benfica II a terminat pe 5, Sporting II a terminat pe 6, in timp ce Braga II nu a terminat asa bine sezonul: doar pe locul 20. Maritimo II a terminat pe locul 21 si a scapat de retrogradare, singura echipa portugheza care a retrogradat a fost Atletico CP, in timp ce din Liga a 3 a portugheza au promovat 3 echipe: Freamunde, Vitoria Guimaraes II si Oriental Lisboa.

Echipele care au mai fost in prima liga din Portugalia in ultimii ani n-au avut cine stie ce rezultate. Chaves a terminat pe 8, Beira Mar a terminat doar pe 12 in timp ce Leixoes a terminat pe locul 17.

Intr-un final, clasamentul final al sezonului din Liga de Honra:

Portugalia – Liga de Honra – Clasament Final Sezonul 2013-2014

#EchipaMJVEÎGMGPP
1Moreirense4221165652579
2Porto II4223811594277
3Penafiel4218195472473
4Desportivo Aves42201111463571
5Benfica II42201012775670
6Sporting CP II42201012615070
7Portimonense42191013584867
8Chaves42191013585667
9Tondela42161115413859
10Farense42151215454457
11Academico Viseu4216620434354
12Beira Mar42141216454854
13Madeira42141018504652
14Feirense42102012414650
15Santa Clara4213920384648
16Sporting Covilhã4213920345048
17Leixões4213821425747
18Trofense42111417366147
19UD Oliveirense4213821567647
20Sporting Braga II4212822476044
21Marítimo II42111021395743
22Atlético CP4291320345440

Si pentru cei care n-au avu rabdare sa citeasca tot articolul, situatia e urmatoarea:

– Benfica a castigat titlul de campioana si va juca anul viitor in Grupele UEFA Champions League

– Sporting Lisabona a terminat pe locul 2 in clasament si va juca de asemenea in Grupele UEFA Champions League

– FC Porto a terminat pe 3 ultimul sezon si va juca in Play-Off-ul UEFA Champions League.

– Estoril Praia, Nacional Funchal si Rio Ave vor juca in Europa League.

– Olhanense a retrogradat din Liga Sagres in Liga de Honra

– Moreirense si Penafiel au promovat in Liga Sagres, alaturi de Boavista, care a revenit in prima liga din Portugalia intr-un mod… ciudat.

– Atletico CP a retrogradat din Liga de Honra in cea de-a treia liga portugheza

– In Liga de Honra au promovat Freamunde, Vitoria Guimaraes II si Oriental Lisboa.

{2013-2014} Extragerea 16-zecimi & optimi Europa League

Astazi la Nyon, incepand cu ora 14:00, are loc extragerea 16-zecimilor si optimilor de finala ale UEFA Europa League, competitie in care, ca si in optimile UEFA Champions League, nu mai avem nici o reprezentanta. Sunt in schimb 12 echipe din estul Europei in aceasta competitie.

Europa League – 16-zecimile de finala

Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina) – Tottenham Hottspur (Anglia)

Betis Sevilla (Spania) – Rubin Kazan (Rusia)

Swansea (Anglia) – Napoli (Italia)

Juventus Torino (Italia) – Trabzonspor (Turcia)

NK Maribor (Slovenia) – Sevilla (Spania)

Viktoria Plzen (Cehia) – Sahtior Donetsk (Uraina)

Cernomorets Odessa (Ucraina) – Olympique Lyon (Franta)

Lazio Roma (Italia) – Ludogorets Razgrad (Bulgaria)

Esbjerg (Danemarca) – Fiorentina (Italia)

Ajax Amsterdam (Olanda) – Salzburg (Austria)

Maccabi Tel-Aviv (Israel) – Basel (Elvetia)

FC Porto (Portugalia) – Eintracht Frankfurt (Germania)

Anzhi Makhachkala (Rusia) – Genk (Belgia)

Dinamo Kiev (Ucraina) – Valencia (Spania)

PAOK Salonic (Grecia) – Benfica Lisabona (Portugalia)

Slovan Liberec (Cehia) – AZ Alkmaar (Olanda)

Europa League – optimi de finala

Slovan Liberec (Cehia) – AZ Alkmaar (Olanda) vs Anzhi Makhachkala (Rusia) – Genk (Belgia)

Lazio Roma (Italia) – Ludogorets Razgrad (Bulgaria) vs Dinamo Kiev (Ucraina) – Valencia (Spania)

FC Porto (Portugalia) – Eintracht Frankfurt (Germania) vs Swansea (Anglia) – Napoli (Italia)

Cernomorets Odessa (Ucraina) – Olympique Lyon (Franta) vs Viktoria Plzen (Cehia) – Sahtior Donetsk (Uraina

NK Maribor (Slovenia) – Sevilla (Spania) vs Betis Sevilla (Spania) – Rubin Kazan (Rusia)

Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina) – Tottenham (Anglia) vs PAOK Salonic (Grecia) – Benfica (Portugalia)

Maccabi Tel-Aviv (Israel) – Basel (Elvetia) vs Ajax Amsterdam (Olanda) – Salzburg (Austria)

Juventus Torino (Italia) – Trabzonspor (Turcia) vs Esbjerg (Danemarca) – Fiorentina (Italia)

{2013-2014} Grupe UEFA Champions League – Rezultate etapa 2

Rezultatele inregistrate in cea de-a doua etapa a grupelor din UEFA Champions League, sezonul 2013-2014

Grupa A

Sahtior Donetsk – Manchester United 1-1
Bayer Leverkusen – Real Sociedad 2-1

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Manchester Utd21105324
2Şahtior Doneţk21103124
3Leverkusen210145-13
4Real Sociedad200214-30

Grupa B

Real Madrid – FC Copenhaga 4-0
Juventus – Galatasaray 2-2

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Real Madrid220010196
2Juventus20203302
3FC Copenhaga201115-41
4Galatasaray201138-51

Grupa C

PSG – Benfica 3-0
Anderlecht – Olympiakos 0-3

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Paris SG22007166
2Olympiakos21014403
3Benfica210123-13
4Anderlecht200205-50

Grupa D

CSKA Moscova – Viktoria Plzen 3-2
Manchester City – Bayern Munchen 1-3

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Bayern München22006156
2Manchester City21014313
3CSKA Moskva210135-23
4Viktoria Plzen200226-40

Grupa E

FC Basel – Schalke 04 0-1
Steaua Bucuresti – Chelsea 0-4

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Schalke 0422004046
2Chelsea21015233
3FC Basel21012203
4Steaua Bucureşti200207-70

Grupa F

Arsenal – Napoli 2-0
Borussia Dortmund – Olympique Marseille 3-0

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Arsenal22004136
2Dortmund21014223
3Napoli210123-13
4Marseille200215-40

Grupa G

FC Porto – Atletico Madrid 1-2
Zenit St. Petersburg – Austria Viena 0-0

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Atletico Madrid22005236
2FC Porto21012203
3Austria Viena201101-11
4Zenit201113-21

Grupa H

Celtic Glasgow – FC Barcelona 0-1
Ajax Amsterdam – AC Milan 1-1

#EchipaMJVEÎGMGPGVP
1Barcelona22005056
2AC Milan21103124
3Ajax Amsterdam201115-41
4Celtic200203-30

{2013-2014} UEFA Champions League – Runda 1 – Rezultate

Rezultatele inregistrate in prima etapa a grupelor UEFA Champions League, sezonul 2013-2014

Marti, 17 Septembrie 2013

Manchester United – Bayer Leverkusen 4-2

Real Sociedad – Sahtior Donetsk 0-2

Galatasaray – Real Madrid 1-6

FC Copenhaga – Juventus 1-1

Benfica – Anderlecht 2-0

Olympiakos – PSG 1-4

Bayern Munchen – CSKA Moscova 3-0

Viktoria Plzen – Manchester City 0-3

Miercuri, 18 Septembrie 2013

Schalke 04 – Steaua Bucuresti 3-0

Chelsea – FC Basel 1-2

Olympique Marseille – Arsenal 1-2

Napoli – Borussia Dortmund 2-1

Austria Viena – FC Porto 0-1

Atletico Madrid – Zenit St. Petersburg 3-1

AC Milan – Celtic 2-0

Barcelona – Ajax 4-0