Tag: olympique lyon

Fotbal in Franta – Sezonul 2013-2014

fotbal-franta

Sezonul 2013-2014 nu a fost unul extrem de spectaculos in Franta, echipele de pe primele doua locuri stiindu-se inca de la inceputul sezonului. Monaco si PSG au investit multi bani in jucatori iar asta s-a vazut pana la finalul sezonului. PSG a ridicat pentru a doua oara consecutiv trofeul Ligue 1, reusind sa obtina 89 de puncte, cu 9 puncte mai mult decat ocupant locului 2, AS Monaco. La revenirea in prima liga franceza, echipa din Monaco, sustinuta de un milionar rus si care a adus o multime de vedete vara trecuta, a reusit un sezon bun, urmand a merge in grupele UEFA Champions League in sezonul urmator.

Lille a completat podiumul, in extremis, dupa ce a invins in ultima etapa cu 4-1 in deplasare la Lorient. Lille va juca in play-off-ul UEFA Champions League, unde e foarte posibil sa dea de un adversar dificil. Asta vor vedea insa la mijlocul lui august 2014.

In Europa League vor merge in acest sezon trei echipe. Una din ele e Saint-Etienne, echipa care s-a clasat pe locul 4 in Ligue 1, ratand la limita Liga Campionilor. Urmatoarea echipa e Olympique Lyon, clasata departe de podium, dar care a ajuns in finala Cupei Ligii Frantei, pierduta cu PSG, motiv pentru care vor si juca in turul 3 al Europa League. Tot in turul 3 al Europa League va merge Guingamp, castigatoarea cupei Frantei, clasata insa doar pe locul 16 in Ligue 1. Ramane de vazut cum se vor descurca in cea de-a doua competitie Europeana.

Olympique Marseille a terminat abia pe locul 6 si a ratat orice competitie europeana pentru sezonul urmator. Vor avea mai mult timp sa se concentreze pe campionat. Bordeaux e intr-un con de umbra de vreo 2 sezoane, fiind echipa egalurilor sezonul trecut, iar sezonul acesta fiind aproape de acelasi titlu, fiind insa intrecuta de Montpellier, echipa care a avut nu mai putin de 18 egaluri in 38 de meciuri. Bordeaux a fost pe locul 2, cu 14 egaluri in 38 de meciuri.

Nice, echipa care in sezonul trecut a terminat pe locul 5, abia s-a salvat de la retrogradare in acest sezon. In schimb a retrogradat Sochaux. Intr-un fel as spune ca era si timpul pentru asa ceva. De cateva sezoane incoace Sochaux se tot chinuie in prima liga din Franta, de multe ori salvandu-se in ultima etapa. Se pare ca nu si in acest sezon, cand intr-un final au retrogradat in Ligue 2. Alaturi de Sochaux au retrogradat cei de la Valenciennes, care au avut un sezon dezamagitor si au retrogradat dupa cateva sezoane bune in Ligue 1. Ajaccio parea condamnata la retrogradare inca din prima parte a sezonului, cand nu au reusit sa scoata prea multe puncte. Nici la finalul sezonului situatia nu a fost prea buna, echipa din Corsica strangand doar 23 de puncte, doar 4 victorii in 38 de meciuri.

Intr-un final, asa arata clasamentul final al sezonului 2013-2014 din Ligue 1:

Clasament Ligue 1 – Sezonul 2013-2014

#EchipaMJVEÎGMGPP
1Paris SG382783842389
2Monaco3823114633180
3Lille3820117462671
4Saint-Etienne382099563469
5Lyon38171011564461
6Marseille38161210534060
7Bordeaux38131411494353
8Lorient38131015485349
9Toulouse38121313465349
10Bastia38131015425649
11Reims38121214445248
12Rennes38111314474546
13Nantes38121016384346
14Evian TG38111116395144
15Montpellier3881812455342
16Guingamp3811918344242
17Nice3812620304442
18Sochaux38101018376140
19Valenciennes387823376529
20Ajaccio3841123377223

In Ligue 2 am avut un sezon relativ  strans, cu destul de multe egaluri, mai ales pentru echipele de la mijlocul clasamentului. La finalul sezonului a fost doar o singura echipa care a strans mai mult de 20 de victorii: Metz, echipa care a castigat Ligue 2 si au promovat in Ligue 1. Alaturi de ei au mai promovat cei de la Lens si Caen. Nancy a ratat promovarea in Ligue 1, fiind la 3 puncte distanta de Caen. Mai au de asteptat un sezon. Niort s-a clasat pe un surprinzator loc 5, in timp ce Dijon si Brest, echipa care au jucat in sezonul trecut in Ligue 1, s-au clasat pe locurile 6 si 7. Angers, echipa care pe sezonul trecut a terminat pe 4, a terminat acest sezon abia pe 9. Nici Troyes, echipa care sezoanele trecute a jucat in Ligue 1, nu s-a clasat mai bine. Abia locul 10.

Le Havre, echipa care a cochetat cu Ligue 1 in anii trecuti, a terminat abia pe locul 12, in timp ce Auxerre a terminat pe 16, foarte aproape de cele trei locuri retrogradabile. In Nacional au retrogradat Chateauroux, Istres si CA Bastia. Daca Chateauroux si CA Bastia nu sunt chiar echipe obisnuite cu Ligue 2, Istres e o echipa care a reusit la un moment dat sa promoveze chiar in Ligue 1, motiv pentru care e surprinzator sa ii vad retrogradand in Nacional.

Clasament Ligue 2 – Sezonul 2013-2014

#EchipaMJVEÎGMGPP
1Metz3822106552876
2Lens3817147584065
3Caen38181010654464
4Nancy3816139473761
5Niort38151310514758
6Dijon3814159534257
7Brest38151112383256
8Tours38151013635655
9Angers38141311464555
10Troyes3815716564452
11Créteil38121412575850
12Le Havre38111512434348
13Arles38101612363846
14Clermont38101513313845
15Nîmes38101414495444
16Auxerre38101315354543
17Laval38101216445242
18Châteauroux38101018435940
19Istres389920487436
20CA Bastia3841222216324

Din Nacional vor promova in Ligue 2 urmatoarele echipe: Orleans, Luzenac si Gazelec Ajaccio. De mentionat ar fi ca Strasbourg si Vannes, echipe care au mai jucat si in Ligue 1, au retrogradat la capatul sezonului in Nacional.

Deci, ca rezumat dupa acest sezon din Franta:

– PSG a castigat pentru a doua oara titlul in acest deceniu

– AS Monaco revine in Liga Campionilor dupa multi ani

– Lille va merge si in acest sezon in Liga Campionilor, la fel ca si Saint-Etienne si Olympique Lyon in Europa League

– Au retrogradat in Ligue 2 echipele Sochaux, Valenciennes si Ajaccio.

– Din Ligue 2 au promovat in Ligue 1 echipele Metz, Lens si Caen (surprinzator, toate echipele au doar 4 litere…)

– Din Ligue 2 au retrogradat Chateauxroux, Istres si CA Bastia si au promovat Orleans, Luzenac si Gazelec Ajaccio.

– Guingamp a castigat Cupa Frantei si va juca in sezonul urmator in Europa League

– Zlatan Ibrahimovic a castigat titlul de golgheter in Franta, cu 26 de goluri marcate. Urmatorii marcatori au cu 10 goluri mai putin, mai exact 16: Vincent Aboubakar (Lorient), Wissam Ben Yedder (Toulouse), Edison Cavani (PSG), Andre Pierre Gignac (Marseille) si Salomon Kalou (Lille).

{2013-2014} Extragerea 16-zecimi & optimi Europa League

Astazi la Nyon, incepand cu ora 14:00, are loc extragerea 16-zecimilor si optimilor de finala ale UEFA Europa League, competitie in care, ca si in optimile UEFA Champions League, nu mai avem nici o reprezentanta. Sunt in schimb 12 echipe din estul Europei in aceasta competitie.

Europa League – 16-zecimile de finala

Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina) – Tottenham Hottspur (Anglia)

Betis Sevilla (Spania) – Rubin Kazan (Rusia)

Swansea (Anglia) – Napoli (Italia)

Juventus Torino (Italia) – Trabzonspor (Turcia)

NK Maribor (Slovenia) – Sevilla (Spania)

Viktoria Plzen (Cehia) – Sahtior Donetsk (Uraina)

Cernomorets Odessa (Ucraina) – Olympique Lyon (Franta)

Lazio Roma (Italia) – Ludogorets Razgrad (Bulgaria)

Esbjerg (Danemarca) – Fiorentina (Italia)

Ajax Amsterdam (Olanda) – Salzburg (Austria)

Maccabi Tel-Aviv (Israel) – Basel (Elvetia)

FC Porto (Portugalia) – Eintracht Frankfurt (Germania)

Anzhi Makhachkala (Rusia) – Genk (Belgia)

Dinamo Kiev (Ucraina) – Valencia (Spania)

PAOK Salonic (Grecia) – Benfica Lisabona (Portugalia)

Slovan Liberec (Cehia) – AZ Alkmaar (Olanda)

Europa League – optimi de finala

Slovan Liberec (Cehia) – AZ Alkmaar (Olanda) vs Anzhi Makhachkala (Rusia) – Genk (Belgia)

Lazio Roma (Italia) – Ludogorets Razgrad (Bulgaria) vs Dinamo Kiev (Ucraina) – Valencia (Spania)

FC Porto (Portugalia) – Eintracht Frankfurt (Germania) vs Swansea (Anglia) – Napoli (Italia)

Cernomorets Odessa (Ucraina) – Olympique Lyon (Franta) vs Viktoria Plzen (Cehia) – Sahtior Donetsk (Uraina

NK Maribor (Slovenia) – Sevilla (Spania) vs Betis Sevilla (Spania) – Rubin Kazan (Rusia)

Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina) – Tottenham (Anglia) vs PAOK Salonic (Grecia) – Benfica (Portugalia)

Maccabi Tel-Aviv (Israel) – Basel (Elvetia) vs Ajax Amsterdam (Olanda) – Salzburg (Austria)

Juventus Torino (Italia) – Trabzonspor (Turcia) vs Esbjerg (Danemarca) – Fiorentina (Italia)

{2013-2014} Grupe Europa League – Rezultate etapa 1

Rezultatele inregistrate in prima etapa a grupelor Europa League pentru sezonul 2013-2014

Valencia – Swansea 0-3

St. Gallen – Kuban Krasnodar 2-0

Dinamo Zagreb – Cernomoret Odessa 1-2

PSV Eindhoven – Ludogorets Razgrad 0-2

Salzburg – Elfsborg 4-0

Standard Liege – Esbjerg 1-2

Zulte Waregem – Wigan 0-0

NK Maribor – Rubin Kazan 2-5

Fiorentina – Pacos de Ferreira 3-0

Pandurii Targu Jiu – Dnipro Dnepropetrovsk 0-1

Eintracht Frankfurt – Bordeaux 3-0

Maccabi Tel Aviv – APOEL Nicosia 0-0

Dinamo Kiev – Genk 0-1

Thun – Rapid Viena 1-0

Freiburg – Slovan Liberec 2-2

Estoril Praia – Sevilla 1-2

Betis – Olympique Lyon 0-0

Vitoria Guimaraes – NK Rijeka 4-0

Apollon Limassol – Trabzonspor 1-2

Lazio Roma – Legia Varsovia 1-0

Sheriff Tiraspol – Anzhi Makhachkala 0-0

Tottenham – Tromso 3-0

PAOK Salonic – Sahtior Karagandy 2-1

Maccabi Haifa – AZ Alkmaar 0-1

UEFA Champions League 2013-2014 – Rezultate play-off – prima mansa

Rezultatele inregistrate in prima mansa a play-off-ului pentru grupele UEFA Champions League din sezonul 2013-2014

Marti, 20 August 2013

Sahtior Karagandy – Celtic 2-0

Pacos de Ferreira – Zenit St. Petersburg 1-4

Viktoria Plzen – NK Maribor 3-1

Olympique Lyon – Real Sociedad 0-2

PSV Eindhoven – AC Milan 1-1

Miercuri, 21 August 2013

Dinamo Zagreb – Austria Viena 0-2

Ludgorets Razgrad – FC Basel 2-4

Steaua Bucuresti – Legia Varsovia 1-1

Schalke 04 – PAOK Salonic 1-1

Fenerbahce – Arsenal 0-3

{2013-2014} Franta – Ligue 1 – Rezultate etapa 2

Franta Ligue 1 – Rezultatele inregistrate in cadrul celei de-a doua etape a sezonului 2013-2014

Sochaux – Lyon 1-3

Marseille – Evian TG 2-0

Bastia – Valenciennes 2-0

Nice – Rennes 2-1

Reims – Lille 2-1

Saint-Etienne – Guingamp 1-0

Toulouse – Bordeaux 1-1

Monaco – Montpellier 4-1

Lorient – Nantes 2-1

PSG – Ajaccio 1-1

{2013-2014} Franta – Ligue 1 – Rezultate etapa 1

Franta Ligue 1 – Rezultatele inregistrate in prima etapa a sezonului 2013-2014

Montpellier – PSG 1-1

Bordeaux – Monaco 0-2

Evian TG – Sochaux 1-1

Lille – Lorient 1-0

Lyon – Nice 4-0

Nantes – Bastia 2-0

Rennes – Reims 2-1

Vallenciennes – Toulouse 3-0

Ajaccio – Saint-Etienne 0-1

Guingamp – Marseille 1-3

UEFA Champions League 2013-2014 / Extragere play-off UCL

uefa champions league stema

Extragerea play-off-ului Champions League pentru sezonul 2013/2014 va avea loc la Nyon pe 9 august 2013. Vor fi 20 de echipe care vor concura pentru cele 10 locuri ramase libere in grupele UEFA Champions League. In play-off Champions League va juca si Steaua Bucuresti, care a reusit sa treaca in turul III preliminar de Dinamo Tbilisi, 3-1 la general.

Update: Extragerea a avut loc in acest moment si Steaua va juca cu Legia Varsovia in Play-off.

Dinamo Zagreb – Austria Viena 0-2 | 3-2 (3-4 la general)

Ludgorets Razgrad – Basel 2-4 | 0-2 (2-6 la general)

Viktoria Plzen – NK Maribor 3-1 | 1-0 (4-1 la general)

Shakhter Karagandy – Celtic 2-0 | 0-3 (2-3 la general)

Steaua Bucuresti – Legia Varsovia 1-1 | 2-2 (3-3 la general, Steaua merge mai departe)

Olympique Lyon – Real Sociedad 0-2 | 0-2 (0-4 la general)

Schalke 04 – PAOK Salonic 1-1 | 3-2 (4-3 la general)

Pacos de Ferreira – Zenit St. Petersburg 1-4 | 2-4 (3-8 la general

PSV Eindhoven – AC Milan 1-1 | 0-3 (1-4 la general)

Fenerbahce – Arsenal 0-3 | 0-2 (0-5 la general)

Ce parere aveti de adversarul Stelei si care sunt sansele Stelei sa mearga in grupele UEFA Champions League ?

Preiau de pe JBV.ro tabelul pentru urna campioanelor si urna non-campioanelor:

Ruta campioanelor

Capi de serieOutsideri
FC Basel – 59.785Austria Viena – 16.575
Celtic Glasgow – 37.538Legia Varsovia – 13.650
Steaua Bucuresti – 35.604NK Maribor – 9.941
Viktoria Plzen – 28.745Ludgorets Razgrad – 3.450
Dinamo Zagreb – 25.916Shakhtar Karagandy – 2.941

Ruta non-campioanelor

Capi de serieOutsideri
Arsenal – 113.592PSV Eindhoven – 64.945
Olympique Lyon – 95.800Metalist Harkov – 62.451
AC Milan – 93.829Fenerbahce – 46.400
Schalke 04 – 84.922Real Sociedad – 17.605
Zenit St. Petersburg – 70.766Pacos de Ferreira – 12.833

16-zecimi Europa League – meciurile retur

Returul meciurilor din 16-zecimile Europa League, sezonul 2012-2013

Ora 20:00

CFR Cluj – Inter Milan (0-2 la general)

Metalist Harkov – Newcastle (0-0 la general)

Genk – VFB Stuttgart (1-1 la general)

Rubin Kazan – Atletico Madrid (2-0 la general)

Dnepr Dnepropetrovsk – Basel (0-2 la general)

Lazio – Borussia Monchengladbach (3-3 la general)

Olympique Lyon – Tottenham (1-2 la general)

Viktoria Plzen – Napoli (3-0 la general)

Ora 22:00

Hannover 96 – Anzhi Makhachkala (1-3 la general)

Liverpool – Zenit St. Petersburg (0-2 la general)

Fenerbahce – BATE Borisov (0-0 la general)

Olympiakos – Levante (0-3 la general)

Bordeaux – Dinamo Kiev (1-1 la general)

Benfica – Bayer Leverkusen (1-0 la general)

Chelsea – Sparta Praga (1-0 la general)

Steaua Bucuresti – Ajax Amsterdam (0-2 la general)

16-zecimi Europa League 2012-2013

Programul meciurilor din turul 16-zecimilor de finala ale Europa League, jucate pe data de 14 februarie 2013, sezonul 2012-2013

Ora 20:00

Anzhi Makhachkala – Hannover 96 3-1

Zenit St. Petersburg – Liverpool 2-0

BATE Borisov – Fenerbahce 0-0

Levante – Olympiakos 3-0

Dinamo Kiev – Bordeaux 1-1

Bayern Leverkusen – Benfica 0-1

Sparta Praga – Chelsea 0-1

Ajax Amsterdam – Steaua Bucuresti 2-0

Ora 22:00

Inter Milan – CFR Cluj 2-0

Newcastle – Metalist Harkov 0-0

VFB Stuttgart – Genk 1-1

Atletico Madrid – Rubin Kazan 0-2

Basel – Dnepr Dnepropetrovsk 2-0

Borussia Monchengladbach – Lazio 3-3

Tottenham Hottspur – Olympique Lyon 2-1

Napoli – Viktoria Plzen 0-3

Uefa Champions League / Semifinale / Bayern Munchen – Ol. Lyon 1-0

Data: 21 Aprilie 2010
Sezonul: 2009-2010
Goluri: 69′ Arjen Robben

Bayern: Hans-Jorg Butt – Daniel Van Buyten, Diego Contento, Martin Demichelis, Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger, Danijel Pranjić (63′ Mario Gómez), Franck Ribéry, Thomas Müller, Arjen Robben (85′ Hamit Altintop), Ivica Olić (45′ Anatoliy Tymoshchuk)

Lyon: Hugo Lloris – Aly Cissokho, Anthony Réveillère, Cris, Ederson (70′ Michel Bastos), Jérémy Toulalan, Kim Källström, Maxime Gonalons, Miralem Pjanić (56′ Jean Makoun), César Delgado (79′ Sidney Govou), Lisandro López