Tag: sevilla

Finala Europa League: Liverpool vs Sevilla

Ei bine, s-a mai incheiat inca un sezon din Europa League, al saptelea in actualul format (ultima finala a Cupei UEFA a fost in 2009 si a fost castigate de Sahtior, echipa care a fost eliminata in semifinale). Ca de multe ori in ultimele sezoane, Sevilla e din nou finalista. Iar in fata ei va avea o echipa serioasa, mai precis pe cei de la Liverpool, care si-a menajat cei mai buni oameni in ultimul meci de campionat tocmai pentru finala Europa League.

Ambele echipe au avut sezoane dezamagitoare, terminand in afara locurilor de UEFA Champions League, chiar si in afara locurilor de Europa League, asa ca o victorie in meciul din seara asta e vitala pentru ambele echipe pentru a merge mai departe in grupele UEFA Champions League.

Liverpool  a terminat pe 8 in Premier League, fara sanse de a prinde vreun loc de Europa League sezonul acesta, asa ca o victorie in finala Europa League e necesara pentru a avea un viitor European.

Sevilla in schimb a terminat pe 7 si e si in finala Cupei Spaniei, Impotriva Barcelonei, deci are garantat locul de Europa League. Dar cu siguranta isi vor dori o a treia Europa League consecutiva si acces in Grupele UEFA Champions League.

Ce o sa se intample ? Ei bine, vom vedea deseara, incepand cu ora 21:45, cand va avea loc la Basel finala Europa League.

{2013-2014} Spania – Primera Division – Rezultate etapa 19

Spania – Primera Division – Rezultatele inregistrate in cadrul celei de-a nouasprezecea etape a sezonului 2013-2014

Granada – Valladolid 4-0

Athletic Bilbao – Almeria 6-1

Celta Vigo – Valencia 2-1

Atletico Madrid – Barcelona 0-0

Elche – Sevilla 1-1

Getafe – Rayo Vallecano 0-1

Betis – Osasuna 1-2

Espanyol – Real Madrid 0-1

Levante – Malaga 1-0

Villareal – Real Sociedad 5-1

{2013-2014} Extragerea 16-zecimi & optimi Europa League

Astazi la Nyon, incepand cu ora 14:00, are loc extragerea 16-zecimilor si optimilor de finala ale UEFA Europa League, competitie in care, ca si in optimile UEFA Champions League, nu mai avem nici o reprezentanta. Sunt in schimb 12 echipe din estul Europei in aceasta competitie.

Europa League – 16-zecimile de finala

Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina) – Tottenham Hottspur (Anglia)

Betis Sevilla (Spania) – Rubin Kazan (Rusia)

Swansea (Anglia) – Napoli (Italia)

Juventus Torino (Italia) – Trabzonspor (Turcia)

NK Maribor (Slovenia) – Sevilla (Spania)

Viktoria Plzen (Cehia) – Sahtior Donetsk (Uraina)

Cernomorets Odessa (Ucraina) – Olympique Lyon (Franta)

Lazio Roma (Italia) – Ludogorets Razgrad (Bulgaria)

Esbjerg (Danemarca) – Fiorentina (Italia)

Ajax Amsterdam (Olanda) – Salzburg (Austria)

Maccabi Tel-Aviv (Israel) – Basel (Elvetia)

FC Porto (Portugalia) – Eintracht Frankfurt (Germania)

Anzhi Makhachkala (Rusia) – Genk (Belgia)

Dinamo Kiev (Ucraina) – Valencia (Spania)

PAOK Salonic (Grecia) – Benfica Lisabona (Portugalia)

Slovan Liberec (Cehia) – AZ Alkmaar (Olanda)

Europa League – optimi de finala

Slovan Liberec (Cehia) – AZ Alkmaar (Olanda) vs Anzhi Makhachkala (Rusia) – Genk (Belgia)

Lazio Roma (Italia) – Ludogorets Razgrad (Bulgaria) vs Dinamo Kiev (Ucraina) – Valencia (Spania)

FC Porto (Portugalia) – Eintracht Frankfurt (Germania) vs Swansea (Anglia) – Napoli (Italia)

Cernomorets Odessa (Ucraina) – Olympique Lyon (Franta) vs Viktoria Plzen (Cehia) – Sahtior Donetsk (Uraina

NK Maribor (Slovenia) – Sevilla (Spania) vs Betis Sevilla (Spania) – Rubin Kazan (Rusia)

Dnipro Dnipropetrovsk (Ucraina) – Tottenham (Anglia) vs PAOK Salonic (Grecia) – Benfica (Portugalia)

Maccabi Tel-Aviv (Israel) – Basel (Elvetia) vs Ajax Amsterdam (Olanda) – Salzburg (Austria)

Juventus Torino (Italia) – Trabzonspor (Turcia) vs Esbjerg (Danemarca) – Fiorentina (Italia)

{2013-2014} Spania – Primera Division – Rezultate etapa 6

primera-division

Spania – Primera Division – Rezultatele inregistrate in runda sase a sezonului 2013-2014

Barcelona – Real Sociedad 4-1

Levante – Valladolid 1-1

Malaga – Almeria 2-0

Atletico Madrid – Osasuna 2-1

Granada – Valencia 0-1

Sevilla – Rayo Vallecano 4-1

Elche – Real Madrid 1-2

Athletic Bilbao – Betis 2-1

Getafe – Celta Vigo 2-0

Villareal – Espanyol 2-1

Clasament Primera Division dupa sase etape din sezonul 2013-2014

#EchipaMJVEÎGMGPP
1Barcelona660022518
2Atletico Madrid660018518
3Real Madrid651014616
4Villarreal642012614
5Athletic Bilbao6402121012
6Espanyol632110711
7Valencia63039109
8Malaga6222948
9Getafe62137107
10Levante61415117
11Celta Vigo6132796
12Real Sociedad6132576
13Betis6123675
14Granada6123355
15Valladolid6123475
16Sevilla612310125
17Rayo Vallecano61055203
18Osasuna61055123
19Almeria603310153
20Elche60335103

Dupa sase etape disputate din noul sezon al primei ligi din Spania putem spune ca nu s-a schimbat nimic substantial la varf. In continuare Barcelona, Real Madrid si Atletico Madrid sunt cele mai puternice echipe din campionat. Barcelona si Atletico au o serie de 6 victorii consecutive in campionat, in timp ce Realul s-a impiedicat in cea de-a patra etapa din Primera Division contra celor de la Villareal, o surpriza placuta a acestei editiii pana acum, aflandu-se pe locul 4 in clasament, cu 4 victorii si doua egaluri.

Mai e de mentionat ca si Espanyol o duce bine in acest inceput de sezon, suferind prima infrangere abia in acest mijloc de saptamana contra celor de la ….. Villareal.

Valencia se mentine sus, dar se vede ca plecarea lui Soldado i-a afectat serios. Malaga se mentine pe linia de plutire, cu toate ca are anumite probleme financiare.

Real Sociedad se vede ca e afectata de participarea in Liga Campionilor, fiind doar pe locul 12, cu 6 puncte in 6 etape. Sevilla o duce la fel de rau, fiind pe locul 16, cu doar 6 puncte. Rayo Vallecano, o echipa care in ultimele sezoane a fost in prima parte a clasamentului, o duce acum destul de rau. Cinci infrangeri consecutive si formatia din Madrid pare ca va avea mari probleme in acest sezon. Apararea nu o ajuta deloc, primind in 6 etape nu mai putin de 20 de goluri, o medie de mai mult de 3 goluri pe meci.

In runda a sasea Barcelona nu a avut nici o problema in meciul de acasa cu Real Sociedad, scor 4-1. Nu acelasi lucru se poate spune despre formatiile din Madrid. Ambele au invins greu, scor 2-1. Atletico a jucat acasa cu Osasuna, in timp ce Real Madrid a jucat in deplasare la Elche intr-un meci considerat de multi dubios. Elche a marcat in minutul 91 golul egalizator, iar arbitrul a prelungit extrem de mult partida, a acordat si o lovitura de la 11 m pentru Real Madrid in minutul 94, transformata de Cristiano Ronaldo in minutul 96, dupa indelungi proteste ale gazdelor.

{2013-2014} Spania – Primera Division – Rezultate etapa 5

Spania – Primera Division – Rezultatele inregistrate in cea de-a cincea etapa a sezonului 2013-2014

Osasuna – Elche 2-1

Real Sociedad – Malaga 0-0

Almeria – Levante 2-2

Rayo Vallecano – Barcelona 0-4

Valladolid – Atletico Madrid 0-2

Betis – Granada 0-0

Celta Vigo – Villareal 0-0

Real Madrid – Getafe 4-1

Valencia – Sevilla 3-1

Espanyol – Atheltic Bilbao 3-2

{2013-2014} Grupe Europa League – Rezultate etapa 1

Rezultatele inregistrate in prima etapa a grupelor Europa League pentru sezonul 2013-2014

Valencia – Swansea 0-3

St. Gallen – Kuban Krasnodar 2-0

Dinamo Zagreb – Cernomoret Odessa 1-2

PSV Eindhoven – Ludogorets Razgrad 0-2

Salzburg – Elfsborg 4-0

Standard Liege – Esbjerg 1-2

Zulte Waregem – Wigan 0-0

NK Maribor – Rubin Kazan 2-5

Fiorentina – Pacos de Ferreira 3-0

Pandurii Targu Jiu – Dnipro Dnepropetrovsk 0-1

Eintracht Frankfurt – Bordeaux 3-0

Maccabi Tel Aviv – APOEL Nicosia 0-0

Dinamo Kiev – Genk 0-1

Thun – Rapid Viena 1-0

Freiburg – Slovan Liberec 2-2

Estoril Praia – Sevilla 1-2

Betis – Olympique Lyon 0-0

Vitoria Guimaraes – NK Rijeka 4-0

Apollon Limassol – Trabzonspor 1-2

Lazio Roma – Legia Varsovia 1-0

Sheriff Tiraspol – Anzhi Makhachkala 0-0

Tottenham – Tromso 3-0

PAOK Salonic – Sahtior Karagandy 2-1

Maccabi Haifa – AZ Alkmaar 0-1

{2013-2014} Spania – Primera Division – Rezultate etapa 4

Spania – Primera Division – Rezultatele inregistrate in cea de-a patra etapa a sezonului 2013-2014

Atletico Madrid – Almeria 4-2

Levante – Real Sociedad 0-0

Barcelona – Sevilla 3-2

Villareal – Real Madrid 2-2

Granada – Espanyol 0-1

Getafe – Osasuna 2-1

Malaga – Rayo Vallecano 5-0

Betis – Valencia 3-1

Elche – Valladolid 0-0

Atheltic Bilbao – Celta Vigo 3-2

{2013-2014} Spania – Primera Division – Rezultate etapa 3

Spania – Primera Division – Rezultatele inregistrate in cadrul celei de-a treia etape a sezonului 2013-2014

Almeria – Elche 2-2

Rayo Vallecano – Levante 1-2

Celta Vigo – Granada 1-1

Valladolid – Getafe 1-0

Osasuna – Villareal 0-3

Real Madrid – Athletic Bilbao 3-1

Espanyol – Betis 0-0

Real Sociedad – Atletico Madrid 1-2

Sevilla – Malaga 2-2

Valencia – Barcelona 2-3

{2013-2014} Spania – Primera Division – Rezultate etapa 2

Spania – Primera Division – Rezultatele inregistrate in cadrul celei de-a doua etape a sezonului 2013-2014

Getafe – Almeria 2-2

Athletic Bilbao – Osasuna 2-0

Elche – Real Sociedad 1-1

Espanyol – Valencia 3-1

Villareal – Valladolid 2-1

Atletico Madrid – Rayo Vallecano 5-0

Levante – Sevilla 0-0

Malaga – Barcelona 0-1

Betis – Celta Vigo 1-2

Granada – Real Madrid 0-1

{2013-2014} Spania – Primera Division – Rezultate etapa 1

Spania Primera Division – Rezultatele inregistrate in cadrul primei etape a sezonului 2013-2014

Real Sociedad – Getafe 2-0

Valladolid – Atheltic Bilbao 1-2

Valencia – Malaga 1-0

Barcelona – Levante 7-0

Real Madrid – Betis 2-1

Osasuna – Granada 1-2

Sevilla – Atletico Madrid 1-3

Rayo Vallecano – Elche 3-0

Celta Vigo – Espanyol 2-2

Almeria – Villareal 2-3