Tag: sparta praga

{2014-2015} Cehia – Synot Liga – Rezultate etapa 2

Cehia – Synot Liga – Rezultatele inregistrate in cea de-a doua etapa a sezonului 2014-2015

Slavia Praga – Banik Ostrava 3-1

FC Slovacko – Bohemians Praga 4-1

FC Brno – Hradec Kralove 3-0

Sparta Praga – Vysocina Jihlava 3-0

Slovan Liberec – FK Pribram 0-0

Mlada Boleslav – Dukla Praga 0-1

Viktoria Plzen – FK Jablonec 3-1

FK Teplice – Dynamo Ceske Budejovice – amanat

{2014-2015} Cehia – Synot Liga – Rezultate etapa 1

Cehia – Synot Liga – Rezultatele inregistrate in prima etapa a sezonului 2014-2015

Bohemians Praga – Sparta Praga 1-2

Dukla Praga – Banik Ostrava 0-0

FK Jablonec – FC Brno 2-0

FK Pribram – Viktoria Plzen 2-2

Hradec Kralove – FK Teplice 0-0

FC Slovacko – Slavia Praga 1-2

Vysocina Jihlava – Mlada Boleslav 0-1

Dynamo Ceske Budejovice – Slovan Liberec 1-1

{2013-2014} Turul 2 Europa League

Turul 2 Europa League – sezonul 2013/2014

BK Häcken (Suedia) – AC Sparta Praga (Cehia)

AC Libertas (San Marino)/FK Sarajevo (Bosnia) – FC Flora Tallinn (Estonia)/FK Kukësi (Albania)

FC Thun (Elvetia) – FC Chikhura Sachkhere (Georgia)/FC Vaduz (Liechtenstein)

Xanthi FC (Grecia) – ÍF Fuglafjørdur (I-le Feroe)/Linfield FC (Irlanda de Nord)

IL Hødd (Norvegia) – FC Gandzasar Kapan (Armenia)/FC Aktobe (Kazakhstan)

FC Dila Gori (Georgia) – Aalborg BK (Danemarca)

Maccabi Haifa FC (Israel) – Sliema Wanderers FC (Malta)/FC Khazar Lankaran (Azerbaijan)

HNK Hajduk Split (Croatia) – FK Turnovo (Macedonia)/FK Sūduva (Lituania)

AUK Broughton FC (Tara Galilor)/FK Ventspils (Letonia) – AS Jeunesse Esch (Luxemburg)/TPS Turku (Finlanda)

NK Domžale (Slovenia)/FC Astra Giurgiu (Romania) – AC Omonia (Cipru)

FC Tiraspol (Moldova)/Skonto Riga (Letonia) – FC Slovan Liberec (Cehia)

CS Pandurii Târgu Jiu (Romania) – Bala Town FC (Tara Galilor)/FC Levadia Tallinn (Estonia)

WKS Śląsk Wrocław (Polonia) – FK Rudar Pljevlja (Muntenegru) – FC Mika (Armenia)

Drogheda United FC (Irlanda)/Malmö FF (Suedia) – Hibernian FC (Scotia)

FC Jagodina (Serbia) – FC Rubin Kazan (Rusia)

Strømsgodset IF (Norvegia) – Debreceni VSC (Ungaria)

FC Petrolul Ploieşti (Romania) – Víkingur (I-le Feroe)/FC Inter Turku (Finlanda)

HNK Rijeka (Croatia) – Prestatyn Town FC (Tara Galilor)/SK Liepājas Metalurgs (Letonia)

VMFD Žalgiris (Lituania)/Saint Patrick’s Athletic (Irlanda) – FK Teteks (Macedonia)/FC Pyunik (Armenia)

PFC Beroe Stara Zagora (Bulgaria) – Hapoel Tel-Aviv FC (Israel)

FC Honka Espoo (Finlanda) – Lech Poznań (Polonia)

FK Crvena Zvezda (Serbia) – ÍBV (Islanda) / HB Tórshavn (I-le Feroe)

FC Shakhtyor Soligorsk (Belarus) – FC Milsami Orhei (Moldova) / F91 Dudelange (Luxemburg)

Hibernians FC (Malta) / FK Vojvodina (Serbia) – FK Čelik Nikšić (Muntengru) / Budapest Honvéd FC (Ungaria)

NK Olimpija Ljubljana (Slovenia) – FC Torpedo Kutaisi (Georgia) / MŠK Žilina (Slovacia)

IFK Mariehamn (Finlanda) / FC İnter Bakı (Azerbaijan) – NK Celje (Slovenia) / Tromsø IL (Norvegia)

FC Chornomorets Odessa (Ucraina) – KS Teuta (Albania) / FC Dacia Chişinău (Moldova)

IFK Göteborg (Suedia) – FK AS Trenčín (Slovakia)

FK Kruoja (Lituania) / FC Dinamo Minsk (Belarus) – NK Lokomotiva Zagreb (Croatia)

KR (Islanda) / Glentoran FC (Irlanda de Nord) – Standard Liège (Belgia)

UE Santa Coloma (Andorra) / Zrinjski Mostar (Bosnia) – FC Astana (Kazahstan)

FK Metalurg Skopje (Macedonia) / Qarabağ FK (Azerbaijan) – GKS Piast Gliwice (Polonia)

Crusaders FC (Irlanda de Nord) / Rosenborg BK (Norvegia) – Saint Johnstone FC (Scotia)

Trabzonspor (Turcia) – Derry City FC (Irlanda)

SP La Fiorita (San Marino) / Valletta FC (Malta) – FC Minsk (Belarus)

FK Senica (Slovacia) – FK Mladost Podgorica (Muntengru) / Videoton FC (Ungaria)

Anorthosis Famagusta FC (Cipru) – JK Trans Narva (Estonia) / Gefle IF (Suedia)

SK Sturm Graz (Austria) – FC Santa Coloma (Andorra) / Breidablik (Islanda)

PFC Levski Sofia (Bulgaria) / FC Irtysh Pavlodar (Kazakhstan) – NK Široki Brijeg (Bosnia)

KF Laçi (Albania) / FC Differdange 03 (Luxemburg) – FC Utrecht (Anderlecht)

16-zecimi Europa League – meciurile retur

Returul meciurilor din 16-zecimile Europa League, sezonul 2012-2013

Ora 20:00

CFR Cluj – Inter Milan (0-2 la general)

Metalist Harkov – Newcastle (0-0 la general)

Genk – VFB Stuttgart (1-1 la general)

Rubin Kazan – Atletico Madrid (2-0 la general)

Dnepr Dnepropetrovsk – Basel (0-2 la general)

Lazio – Borussia Monchengladbach (3-3 la general)

Olympique Lyon – Tottenham (1-2 la general)

Viktoria Plzen – Napoli (3-0 la general)

Ora 22:00

Hannover 96 – Anzhi Makhachkala (1-3 la general)

Liverpool – Zenit St. Petersburg (0-2 la general)

Fenerbahce – BATE Borisov (0-0 la general)

Olympiakos – Levante (0-3 la general)

Bordeaux – Dinamo Kiev (1-1 la general)

Benfica – Bayer Leverkusen (1-0 la general)

Chelsea – Sparta Praga (1-0 la general)

Steaua Bucuresti – Ajax Amsterdam (0-2 la general)

16-zecimi Europa League 2012-2013

Programul meciurilor din turul 16-zecimilor de finala ale Europa League, jucate pe data de 14 februarie 2013, sezonul 2012-2013

Ora 20:00

Anzhi Makhachkala – Hannover 96 3-1

Zenit St. Petersburg – Liverpool 2-0

BATE Borisov – Fenerbahce 0-0

Levante – Olympiakos 3-0

Dinamo Kiev – Bordeaux 1-1

Bayern Leverkusen – Benfica 0-1

Sparta Praga – Chelsea 0-1

Ajax Amsterdam – Steaua Bucuresti 2-0

Ora 22:00

Inter Milan – CFR Cluj 2-0

Newcastle – Metalist Harkov 0-0

VFB Stuttgart – Genk 1-1

Atletico Madrid – Rubin Kazan 0-2

Basel – Dnepr Dnepropetrovsk 2-0

Borussia Monchengladbach – Lazio 3-3

Tottenham Hottspur – Olympique Lyon 2-1

Napoli – Viktoria Plzen 0-3

Europa League / 2010-2011 / Rezultate 16-zecimi

Rezultatele 16-zecimilor de finala ale Europa League, editia 2010-2011

Rubin – Twente 0-2 (De Jong ’77, Wisgerhof ’88)
Metalist – Leverkusen 0-4 (Derdiyok ’22,Castro ’72, Sam ’89, ’90+2)
Napoli – Villarreal 0-0
Anderlect – Ajax 0-3 (Alderweireld ’32, Eriksen ’59, Hamdaoui ’67)
Lech – Braga 1-0 (Rudnevs ’72)
Beşiktaş – Dinamo Kiev 1-4 (Quaresma ’37 /Vukojevic ’27, Shevcenko ’50, Yussuf ’56, Gusev ’90)
Benfica – Stuttgart 2-1 (Cardoso ’70, Jara ’81 / Harnik ’21)
BATE Borisov – PSG 2-2 (Bressan ’16, Gordeychuc ’81 / Erdinc ’30, Luyindula ’89)
Glasgow Rangers – Sporting Lisabona 1-1 (Whittaker ’66 / Fernandez ’89)
Sparta Praga – Liverpool 0-0
Basel – Spartak Moscova 2-3 (Frei ’36, Streller ’41 / Kombarov ’61, Dzyuba ’70, Ananidze ’90)
Young Boys – Zenit 2-1 (Lulic ’46, Mayuka ’90 / Lombaerts ’20)
PAOK – CSKA Moscova 0-1 (Necid ’29)
Sevilla – FC Porto 1-2 (Kanoute ’65 / Rolando ’58, Guarin ’85)
Lille – PSV 2-2 (Gueye ‘6, Melo ’31 / Bouma ’81, Toivonen ’82)

Cehia / 2010 / Etapa 5 / Pribram – Sparta Praga 0-1

Data: 13 August 2010
Sezonul: 2010-2011
Goluri: – – – – – – / 42′ Bony Wilfried

Pribram: Ales Hruska – Daniel Tarczal, Jakub Stochl, Lukas Plesko, Marek Plasil, Pavel Ricka, Stanislav Nohynek, Tomas Borek, Daniel Huna, Matej Stochl (63′ Tomas Wagner), Michal Klesa

Sparta Praga: Jaromír Blažek – Erich Brabec, Jiri Kladrubsky, Lukas Hejda, Niklas Hoheneder (58′ Marek Matejovsky), Juraj Kucka, Libor Sionko, Manuel Pamić, Stepan Vachousek, Bony Wilfried (89′ Leonard Kweuke), Václav Kadlec (52′ Clovis Adiaba Bondoa)

Uefa Champions League / 2010 / Rezultate turul 3 preliminar

Turul 3 preliminar al Ligii Campionilor a oferit foarte multe surprize, dintre care cea mai mare a fost oferita de elvetienii de la Young Boys Berna care a reusit intr-un final sa joace la adevaratul potential si in Europa. Langa ei li se vor alatura si adversarul din prima Liga Elvetiana, mai exact FC Basel, care a castigat dubla cu Basel cu scorul general 5-1. Ei vor fi insa in zona non-campioanelor si vor da de echipe grele ca Tottenham, Auxerre, Sevilla, Sampdoria si Werder Bremen.

Dinamo Kiev, Salzburg, Partizan si Sparta Praga s-au calificat fara mari probleme in turul 4 preliminar al Ligii Campionilor. Nu acelasi lucru se poate spune despre Ajax, care s-a calificat datorita golurilor date in deplasare. Sheriff Tiraspol a invins la penaltiuri pe croatii de la Dinamo Zagreb, ajungand din nou in play-offul Ligii Campionilor, al doilea an consecutiv.

Rezultate turul 3 preliminar al Uefa Champions League

Zilina – Litex Loveci 3-1 (în tur, 1-1)

Basel – Debrecen 3-1 (2-0)

Lech – Sparta Praga 0-1 (0-1)

Fenerbahce – Young Boys 0-1 (2-2)

Gent – Dinamo Kiev 1-3 (0-3)

Salzburg – Omonia 4-1 (1-1)

PAOK – Ajax 3-3 (1-1)

Rosenborg – AIK 3-0 (1-0)

Celtic – Braga 2-1 (0-3)

HJK Helsinki – Partizan Belgrad 1-2 (în tur 0-3)

Zenit – Unirea 1-0 (în tur 0-0)

FC Copenhaga – Bate Borisov 3-2 (0-0)

Dinamo Zagreb-Şerif Tiraspol 1-1 (5-6, după pen.)

The New Saints – Anderlecht 0-3 (1-3)

FK Aktobe – Hapoel Tel-Aviv 1-3 (1-0)

Liga 1 / 2010 / Dinamo / Sa vina Kadlec ?

Dinamo vrea să-l aducă la echipă pe Jan Kadlec (20 de ani), de la Sparta Praga, iar în aceste zile atacantul înalt de 2,01 metri va ajunge în Austria, acolo unde va fi testat de Ioan Andone. “Fălcosul” a cerut un atacant de careu, mai ales că Osvaldo Miranda nu s-a mai prezentat la echipă, iar şefii au solicitat deja certificatul internaţional de transfer al argentinianului pentru a-l suspenda! Andone îşi doreşte să joace în sistemul 4-2-3-1 şi ar fi vrut să se bazeze pe Miranda, dar se pare că acum şi-a luat gândul de la folosirea sud-americanului, iar Kadlec e noul său pariu.

sursa: prosport

Cehia / Etapa 20 / Sparta Praga – Sigma Olomouc 4-0

Sparta Praga a preluat intr-un final sefia clasamentului de la Teplice dupa o victorie convigatoare acasa cu Sigma Olomouc colaborata cu infrangerea lui Teplice de acasa cu Brno. Libor Sionko a fost vedeta celor de la Sparta Praga in acest meci, mijlocasul dreapta venind de la FC Copenhaga reusind 2 dintre goluri acestei partide. Dupa ce anul trecut au fost in Europa League, Sigma Olomouc e doar pe locul 7, nu prea departe insa de locurile care o pot duce in cupele europene.

Data: 20 Martie 2010
Sezonul: 2009-2010
Goluri: 35′ Igor Žofčák (PG), 45′ Libor Sionko, 58′ Bony Wilfried, 67′ Libor Sionko

Sparta Praga: Jaromír Blažek – Erich Brabec, Niklas Hoheneder, Tomáš Řepka, Igor Žofčák (55′ Kamil Vacek), Juraj Kucka (76′ Milos Lacny), Libor Sionko, Manuel Pamić, Ondřej Kušnír, Bony Wilfried (83′ Milan Jurdik), Václav Kadlec

Sigma Olomouc: Tomas Lovasik – Ales Skerle, Jakub Heidenreich, Pavel Dreksa, Lukas Bajer, Marek Kascak, Rossi, Michal Hubnik (46′ Martin Komarek), Michal Ordos (65′ Ladislav Onofrej), Pavel Sultes (83′ Jakub Petr), Tomas Janotka